|
|
2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 |
|
2004 r. - ARCHIWUM WYDARZEŃ
31.01.2004 I Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej – Kluczbork 2004. Starostwo mistrzem jest!!! Złote medale, okazały puchar za zwycięstwo, nagroda dla najlepszego bramkarza oraz tytuł najlepszej drużyny województwa opolskiego samorządowców – to trofea drużyny Starostwa Powiatowego zdobyte w I Mistrzostwach Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej – Kluczbork 2004. W finale Starostwo pokonało reprezentację Urzędu Miejskiego z Paczkowa 3-0. Do rywalizacji w turnieju, rozegranym 31 stycznia w kluczborskiej hali widowiskowo-sportowej, przystąpiło 15 drużyn z całej Opolszczyzny. Samorządowcy zostali podzieleni na cztery grupy. Starostwo walczyło z Urzędem Miejskim w Białej oraz drużyną opolskiego Starostwa Powiatowego. Okazało się jednak, że nie byli to wymagający przeciwnicy. W pierwszym meczu Starostwo pokonało gładko urzędników z Opola 3-0, a później rozgromiło kolegów z Białej aż 5-0. Już w meczach grupowych widać było, że „gra się klei” i może dojść do niespodzianki. W ćwierćfinale formę zawodników powiatu kluczborskiego miały sprawdzić Głubczyce. Po dramatycznym i wyrównanym meczu (padł tylko jeden gol) samorządowcy z Głubczyc musieli uznać wyższość ekipy z Kluczborka, która po ważnej bramce Arkadiusza Idzika mogła świętować awans do półfinału. W międzyczasie doszło do sporej niespodzianki. Odpadł jeden z głównych faworytów, gospodarz turnieju - Urząd Miejski z Kluczborka. W walce o finał los zetknął Starostwo z reprezentacją Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Ale zawodnicy z Kluczborka grali jak z nut, wierząc już, że mogą wygrać cały turniej. Po bramkach Mirosława Krzyształowicza i Marcina Baja pokonało przeciwników 2-0. Finał wbrew pozorom okazał się łatwiejszy niż pozostałe mecze. Niesieni dopingiem swojej publiczności zawodnicy Starostwa zaaplikowali przeciwnikom trzy bramki, nie tracąc ani jednej (gole: Baj-2, Wiecha). Okazało się zresztą, że Starostwo nie straciło żadnej bramki w całym turnieju. To zasługa doskonałej gry obronnej oraz najlepszego bramkarza Mistrzostw Leszka Zapotocznego, uhonorowanego przez organizatorów specjalną nagrodą. Puchar za zwycięstwo w turnieju z rąk Burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara odebrał kapitan Starostwa Mieczysław Zaleciński. Wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymali złote medale.
Drużyna Starostwa Powiatowego w Kluczborku wystąpiła w składzie:
Ostateczna klasyfikacja: Najlepszy bramkarz: Leszek Zapotoczny (Starostwo Powiatowe w Kluczborku) Najlepszy strzelec: Marian Piliszański (Urząd Miejski w Głubczycach)
Najstarszy uczestnik: Stanisław Chalimoniuk (Urząd Miejski w Niemodlinie -
Burmistrz Niemodlina)
14-17.04.2004 Wizyta Delegacji Powiatu Kluczborskiego w Partnerskim Powiecie Bad Dürkheim - Podglądali w Bad Dürkheim Delegacja samorządowców z powiatu kluczborskiego odwiedziła w kwietniu partnerski powiat Bad Dürkheim. Tematem wizyty, była opieka społeczna. Podczas trzydniowej wizyty /14-17.04/ samorządowcy mieli okazję nie tylko zobaczyć jak funkcjonuje opieka społeczna naszego zachodniego sąsiada, ale także nawiązać nowe kontakty. Niektórzy członkowie delegacji pojechali zresztą w konkretnych sprawach, jak choćby Ksiądz Pastor Ryszard Pieron, Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lasowicach Wielkich, który szuka partnera do realizacji swojego pomysłu utworzenia Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury. Mógłby on spełniać rolę europejskiego domu zaprzyjaźnionych powiatów. W 42 osobowej grupie, której przewodniczył Starosta Kluczborski – Stanisław Rakoczy, znaleźli się m.in.: radni powiatowi, przedstawiciele placówek opieki społecznej, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, Komendant Policji, proboszczowie kluczborskich parafii (katolickich i ewangelickiej), lekarze, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy. Podczas pobytu w Niemczech szczególnie wiele podpatrzeć mogli członkowie delegacji z naszych placówek pomocy społecznej. Sąsiedzi z Bad Dürkheim w ciągu trzech dni zaprezentowali: Dom Opieki w Lambrecht, Gospodarstwo „Lebenshilfe” („Pomoc w życiu”) w Altleiningen, Szpital Okręgowy w Grünstadt oraz Fundację dla Osób Starszych w Deidescheim. - Duże wrażenie zrobiło na mnie to, jak działa ich system opieki i wspierania zawodowego osób dorosłych głębiej upośledzonych umysłowo. Widzieliśmy produkcyjne gospodarstwo rolne, w którym zatrudnieni są absolwenci szkół specjalnych. Stworzono im tam możliwość pracy i zarabiania na siebie, poprzez sprzedaż tego co wyprodukują. Mają w gospodarstwie pełną opiekę psychologiczno-pedagogiczną. To bardzo ciekawy pomysł – mówi Grażyna Cisowska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. Gospodarze opowiadali jak funkcjonują ich placówki opieki społecznej, jak są finansowane, z czym mają największe problemy i jakie plany na przyszłość. Pytali także jak działa system pomocy społecznej i podobne instytucje w powiecie kluczborskim. Program wizyty był niezwykle napięty. Pierwszego dnia delegacja, w towarzystwie Sabine Röhl - Starosty Bad Duerkheim, zwiedziła Dom Opieki Społecznej w Lambrecht, komendę straży pożarnej, rezerwat biosfery „Pfälzerwald”, naturalną stolarnię w Lambrecht oraz Muzeum Papieru Frankenbeck.
Najważniejszym punktem była wieczorna dyskusja nt. „Partnerstwa
samorządowe w Unii Europejskiej – życzenia, obawy, oczekiwania”, dotycząca
rychłego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ze strony niemieckiej
uczestniczyli w niej: Sabine Röhl, Georg Kalbfuss – były Starosta Bad
Dürkheim, który podpisywał partnerstwo z powiatem kluczborskim, Marion
Magin – Burmistrz Związku Gmin Deidescheim oraz Norbert Mittrücker,
reprezentujący władze Landu Nadrenia-Palatynat. Podczas spotkania
zastanawiano się jak wejście Polski do Unii Europejskiej wpłynie na
istniejące partnerstwo, co się zmieni w Europie po 1 maja i z jakimi
nowymi wyzwaniami, będą musieli zmagać się Europejczycy.
Norbert Mittrücker podkreślał, że najważniejszym celem na najbliższe lata,
jeśli chodzi zjednoczoną Europę, jest wyrównywanie szans, a partnerstwa
samorządowe są potrzebne po to, by partnerzy wzrastali nie tylko
gospodarczo, ale także, by rozwijali między sobą zwykłe kontakty
międzyludzkie. Podobnego zdania był Georg Kalbfuss, który mówił o konieczności
porozumienia, bo wkrótce nie będzie się mówić „Polak, Francuz czy
Niemiec”, będzie się mówić „Europejczyk”. Pojawiały się też bardziej
sceptyczne głosy. Dyskusję dotyczącą partnerstwa kontynuowano na wieczornej kolacji z niemieckimi politykami samorządowymi.
Drugiego dnia kluczborska delegacja odwiedziła Gospodarstwo „Lebenshilfe”,
Szpital Powiatowy w Grünstadt, Cukrownię w Offstein
oraz winiarnię w Laumersheim. Dzień zakończył wieczór z osobistościami
Powiatu Bad Dürkheim, które aktywnie zaangażowane są w rozwój partnerstwa.
Ze swoimi odpowiednikami spotkali się nauczyciele, lekarze, sponsorzy,
osoby zajmujące się turystyką, policja, straż pożarna i politycy
samorządowi. Przedstawiciele gminy Grünstadt Land zainteresowali się także wspomnianą propozycją Księdza Pastora Pieronia. Obiecali pomoc w tej sprawie.
Członkowie powiatowej delegacji wymienili w Niemczech dziesiątki wizytówek
i numerów telefonów, z których zapewne wkrótce skorzystają lub już to
zrobili. Na kolejne wymierne efekty tej wizyty trzeba jeszcze trochę
poczekać. 03.05.2004 213 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Uhonorowano zasłużonych Odsłonięcie pamiątkowej tablicy „W Hołdzie Inwalidom Wojennym RP 1919-2004” było głównym punktem obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powiatowe obchody Święta 3 maja połączone były z 85 rocznicą powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpoczęła je uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz powiatu i gminy Kluczbork, władze Związku Inwalidów Wojennych RP i innych związków kombatanckich, kombatanci oraz poczty sztandarowe. Po mszy świętej kolumna przemaszerowała przy dźwiękach orkiestry do rynku, gdzie kontynuowano uroczystości. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Kluczborski, który podkreślił zasługi ZIW RP, od kilkudziesięciu lat opiekującego się kombatantami. Najważniejszą częścią obchodów było odsłonięcie pomnika wraz z pamiątkową tablicą „W Hołdzie Inwalidom Wojennym RP 1919-2004”. Porucznik Tadeusz Srebniak, prezes kluczborskiego ZIW RP odczytał akt erekcyjny, natomiast tablicę odsłonił mjr Władysław Gawdyn, wiceprezes Zarządu Okręgowego ZIW RP w Opolu. Pomnik poświęcili proboszczowie obydwu kluczborskich parafii. W czasie uroczystości władze kluczborskiego ZIW RP uhonorowały zasłużonych dla Związku specjalnymi dyplomami. Podziękowania i pamiątkowe dyplomy władzom ZIW RP w Kluczborku wręczył także Starosta Kluczborski. Jak co roku podczas uroczystości 3 majowych przyznano Nagrody Starosty Kluczborskiego dla Animatorów Kultury Powiatu Kluczborskiego. Laureatami zostali: Jan Turek – kowal artysta z Chocianowic oraz Bogdan Dudzik, od lat stojący na czele kluczborskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr
2 w Kluczborku. 05.05.2004 Kolejna Wizyta Kawalera Maltańskiego z Vechty – Pomoc dla Szpitala. Wrócił, tak jak obiecał Bernard Serwuschok z Vechty przywiózł kolejne dary dla kluczborskiego szpitala. W transporcie znalazły się rzeczy za 8 tysięcy euro. Tym razem do placówki trafił sprzęt rehabilitacyjny, wózki, balkoniki, bandaże, plastry, gazy, aparaty do przetaczania płynów infuzyjnych, podpaski higieniczne, pościel szpitalna, krzesła, stoły, soki i krakersy. Część przywiezionych rzeczy wzbogaci Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Wołczynie, meble zostaną wykorzystane w pomieszczeniach dla personelu medycznego, a żywność i materiały opatrunkowe trafią na oddziały. - Ta pomoc jest nam teraz bardzo przydatna, zwłaszcza, że rozpoczynamy działalność, a firmy zaopatrujące szpital na razie przyglądają nam się troszkę nieufnie – tłumaczy Józef Maciołek, wiceprezes do spraw medycznych Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku - Obiecuję, że wszystko na pewno zostanie wykorzystane, podobnie jak rzeczy z marcowego transportu.
Po ostatniej wizycie „Maltańczyka”, nikt nie spodziewał się, że konwój z
Niemiec tak szybko przejedzie znowu przez bramę kluczborskiego szpitala.
Po publikacji artykułów o ostatniej wizycie w lokalnej niemieckiej prasie,
ma już sponsora na opłacenie kosztów przewozu, które dotąd często musiał
pokrywać sam. Zniknęła jeszcze jedna bariera – granica.
Na prośbę, aby zatrzymał się w Kluczborku na dłużej, odpowiada, że może
innym razem, bo przecież jeszcze musi rozwieść to, co ma w samochodzie. No
i jeszcze w kieszeni cała lista spraw od żony, które trzeba załatwić tutaj
w Polsce. 30.05.2004 Turniej Piłkarski z okazji Święta Ludowego – Byczyna 2004. Kolejny sukces naszych piłkarzy Tym razem drużyna Starostwa Powiatowego w Kluczborku zwyciężyła w turnieju w Byczynie, który odbył się 30.05.2004 r. z okazji odbywających się powiatowych obchodów Święta Ludowego. Przy pięknej słonecznej pogodzie, pod murami obronnymi miasta, w obecności licznie zgromadzonej widowni do rozgrywek przystąpiły oprócz naszej reprezentacje Urzędu Miejskiego w Byczynie, Nadleśnictwa Kluczbork oraz drużyna Pana Gędka - właściciela miejscowej Piekarni. Drużyny grały w 5-cio osobowych składach, systemem „każdy z każdym:, i aby wyłonić najlepszy zespół należało rozegrać sześć spotkań. Wszystkie rozegrane spotkania dostarczały zgromadzonej publiczności wielu emocji, gdyż były bardzo zacięte, a o końcowym wyniku decydowały często ostatnie sekundy. Starostwo po wygraniu dwóch spotkań z Nadleśnictwem Kluczbork 1:0 (bramka Piotr Wiecha) oraz z drużyną pana Gędka także 1:0 (bramka Marcin Baj). W meczu decydującym o zwycięstwie w całym turnieju spotkało się z zespołem UM Byczyna. Uzyskanie wyniku remisowego premiowało nasz zespół. I tak też się stało. W meczu padł wynik remisowy 2:2 (bramki Marcin Baj, Piotr Wiecha).
Na uroczystym podsumowaniu wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy,
a Mieczysław Zaleciński kapitan zespołu Starostwa odebrał z rąk Prezesa
Powiatowego Koła PSL w Kluczborku Stanisława Rakoczego okazały puchar.
1. Starostwo Powiatowe w Kluczborku, 2. Urząd Miejski w Byczynie, 3. Gędek
Byczyna, 4. Nadleśnictwo Kluczbork
06.06.2004 Biała Niedziela i Dzień Otwarty Szpitala. Otwarci dla pacjenta
Bezpłatnie i bez skierowania można było się zbadać w kluczborskim Szpitalu
Powiatowym podczas „białej niedzieli”. Biała niedziela połączona była z „Dniem otwartym Szpitala”. Wszyscy zainteresowani mogli przekonać się na własne oczy jak zorganizowana jest nowa placówka i jakim dysponuje sprzętem.
Szpital odwiedził Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału
wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który w towarzystwie
Starosty Kluczborskiego i Dyrekcji Szpitala zwiedził m.in. budynek „nowej
chirurgii”.
10-11.09.2004 V Międzynarodowe Turystyczne Seminarium Naukowo-Szkoleniowe. Seminarium na piątkę Wszyscy, którzy już zajmują się turystyką i agroturystyką, albo chcą rozpocząć taką działalność, po raz piąty przyjechali do Kluczborka zdobywać wiedzę. Jubileuszowe V Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Szkoleniowe zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kluczborku oraz Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna. Dobrze układające się i ciągle rozwijające kontakty partnerskie powiatu kluczborskiego z powiatem Bad Dürkheim (Niemcy) i Brzeżany (Ukraina) zainspirowały organizatorów do tego, aby tym razem podczas wykładów skoncentrować się na możliwościach rozwoju turystyki lokalnej w oparciu o współpracę partnerską. Poruszając się wokół tematu seminarium „Możliwości Rozwoju Lokalnego Rynku Usług Turystyczno-Rekreacyjnych i Obszarów Wiejskich w Kontekście Współpracy Partnerskiej” wykładowcy podpowiadali uczestnikom co należy zrobić, aby odnieść jak najwięcej korzyści z kontaktów z naszymi zagranicznymi sąsiadami. Podstawowym celem Seminarium było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat lokalnych działań promocyjnych, informacyjnych i reklamowych. Podczas części warsztatowej dowiedzieli się oni na przykład jak stworzyć dobry tekst informacyjny czy profesjonalną ulotkę reklamową. Poznali ofertę produktów turystycznych z kraju i zagranicy, mieli także okazję do wymiany doświadczeń z przedstawicielami powiatów Bad Dürkheim i Brzeżany w zakresie wypoczynku i atrakcyjności turystycznej. Właśnie z interesującego wykładu Pani Anniki Weiss, przedstawicielki informacji turystycznej z gminy Hassloch (powiat Bad Dürkheim), dowiedzieli się czego oczekują niemieccy turyści podróżując do Polski i na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby ich tutaj przyciągnąć a później sprawić, żeby chętnie wracali. Eksperci z Opolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazali ważne informacje na temat funduszy pomocowych, aktywizujących obszary wiejskie oraz rent strukturalnych. W programie seminarium przewidziano ponadto interesujący objazd studyjny, w czasie którego uczestnicy odwiedzili dwa gospodarstwa agroturystyczne. Szkolenie skierowane było do zarządzających turystyką na poziomie regionalnym i lokalnym, rolników, osób prowadzących działalność gospodarczą, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, osób prowadzących albo chcących podjąć działalność turystyczną lub agroturystyczną. Uczestnicy otrzymali zaświadczenie o odbyciu szkolenia oraz specjalną publikację, podsumowującą wszystkie pięć seminariów.
Istotnym punktem Seminarium był Jarmark Ziemi Kluczborskiej – II
Kluczborskie Targi Pszczelarskie. Na kluczborskim Rynku swoje produkty
zaprezentowali wystawcy z trzech partnerskich powiatów. Dominowali
pszczelarze, ale prawdziwą atrakcją było stoisko winiarzy z Bad Dürkheim,
którzy częstowali mieszkańców naszego powiatu nadreńskim winem. Współorganizatorami byli: Uniwersytet Opolski, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Stacja Inseminacyjno-Hodowlana w Karczowie Pasieka Zarodowa w Maciejowie, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kluczborku. Medialną opiekę sprawowało opolskie Radio PLUS. Zajęcia prowadzili eksperci z: Polskiej Organizacji Turystycznej, Opolskiego Oddziału ARiMR, Uniwersytetu Opolskiego, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Powiatu Bad Dürkheim (Niemcy), Powiatu Brzeżany (Ukraina) i Kluczborsko-Oleskiej Organizacji Turystycznej.
Imprezą towarzyszącą Seminarium były Powiatowe Dożynki w Proślicach
(11-12.09.). Jarmark Ziemi Kluczborskiej – II Powiatowe Targi Pszczelarskie. Pszczelarze zacierali ręce Nie było blaszanych zegarków i pierzastych kogucików, było za to piękne szkło z Brzeżan, pyszny miód z Kluczborka i reńskie wino od sąsiadów z Bad Dürkheim.
Na kluczborskim Rynku w ciągu dwóch dni (10-11.09) charakterystyczne dla
swojego regionu produkty zaprezentowali wystawcy z powiatu kluczborskiego
oraz dwóch partnerskich powiatów Brzeżany i Bad Dürkheim. |
|
2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku |