strona główna

11.03.2015

ZSP nr 1 w programie „Gotuj lokalnie”

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 znalazł się wśród kilkunastu szkół w Polsce zakwalifikowanych do udziału w V edycji projektu "Gotuj Lokalnie". Uczniowie poznają tajniki wykorzystania produktów regionalnych w nowoczesnej polskiej kuchni, będą też mieli szansę pokazać co potrafią znanym kucharzom i dziennikarzom kulinarnym.

 
Projekt realizuje Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi. Wśród
18 placówek zakwalifikowanych do programu znalazły się dwie z woj. opolskiego:
• Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku,
• Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim.


Uczestnicy programu wezmą udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych, będą też mieli okazję, by zaprezentować swoje umiejętności przed doświadczonymi kucharzamii dziennikarzami kulinarnymi, m.in. Marcinem Budynkiem oraz Josephem Seeletso.
Z ZSP nr 1 udział w projekcie weźmie kilkunastu uczniów, za tydzień dowiemy się kto konkretnie.


Do tegorocznej edycji programu „Gotuj lokalnie” zgłosiło się aż 86 placówek. Zdaniem prezesa Zarządu Fundacji EFRWP oznacza to, że takie projekty są potrzebne, również jako szansa dla młodzieży z mniejszych miast, by kształcić się pod okiem najlepszych.


Program podzielony jest na trzy etapy: szkolenie z szefami kuchni, które w tej edycji przeprowadzą m.in. Marcin Budynek, Jerzy Pasikowski i Joseph Seeletso, skierowane do nauczycieli z placówek biorących udział w programie w ramach Targów EuroGastro 2015, warsztaty kulinarne prowadzone przez nauczycieli w szkołach (zajęcia teoretyczne oraz praktyczne), a także konkurs dla uczniów na danie główne wykorzystujące produkty regionalne. Jego zwycięzcy otrzymają nagrodę specjalną – kurs w Akademii Kulinarnej Marcina Budynka. Dodatkowo na wszystkich finalistów czekają nagrody rzeczowe.
Projekt „Gotuj lokalnie” realizowany jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, przy wsparciu Fundacji Klub Szefów Kuchni.

 


Więcej informacji o projekcie „Gotuj lokalnie” znajduje się na stronie: www.efrwp.pl.

 

 


 

O projekcie
„Gotuj lokalnie” to projekt promujące regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. W ramach projektu „Gotuj lokalnie” organizowane są, m.in.: warsztaty kulinarne w szkołach gastronomicznych, szkolenia dla nauczycieli oraz konkursy kulinarne.


Warsztaty kulinarne „Gotuj lokalnie” to kontynuacja programów Fundacji EFRWP realizowanych od 2011 roku: "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna kuchnia Polska" (od maja 2011 roku do marca 2012 roku) oraz „Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”, realizowany w 2012 roku – projekty współfinansowane z grantu Unii Europejskiej, a także „Regionalne i tradycyjne produkty wysokiej jakości
w nowoczesnej kuchni polskiej”, projekt realizowany w 2013 r., którego operatorem była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL).


W czterech dotychczasowych edycjach projektu wzięło udział już ponad 700 uczniów!
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.efrwp.pl.


O EFRWP:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Do jednego
z najważniejszych zadań Fundacji należy wspieranie oświaty na terenach wiejskich. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie
i małe miasta.


Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku