strona główna

16.09.2015

Jolanta wybrała już kurs – a Ty?

 

Zdobądź nowy zawód – za darmo! Jak? Wystarczy do końca września zapisać się na wybrany kwalifikacyjny kurs zawodowy. Jolanta Kuś z Kluczborka już wybrała – a Wy? Kursy są organizowane w trzech placówkach prowadzonych przez powiat kluczborski: w Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
i w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – Centrum Kształcenia Ustawicznego.

 

 

- Warto za darmo nauczyć się nowego zawodu - mówi Jolanta Kuś. W tle pracownia,

w której odbywają się zajęcia.
 


Kwalifikacyjny kurs zawodowy to nowoczesny sposób kształcenia zawodowego dający osobom dorosłym możliwość przygotowania się do zawodu technika niezależnie od posiadanego wykształcenia.

Jolanta Kuś wybrała dwa kursy, zobaczy, który z nich zostanie ostatecznie uruchomiony. Jeden to kurs w zawodzie kucharz (dokładna nazwa - „Sporządzanie potraw i napojów”), drugi – cukiernik (czyli „Produkcja wyrobów cukierniczych”), oba oferowane przez ZSP nr 1, którego z resztą jest absolwentką. Jakiś czas temu ukończyła technikum żywienia i gospodarstwa domowego. Obecnie pracuje w kuchni i stołówce Pracowni Ćwiczeń Praktycznych w swojej szkole.

O kwalifikacyjnych kursach zawodowych słyszała, a ofertę znalazła przeglądając stronę szkoły. - Ponieważ ukończyłam technikum żywienia i gospodarstwa domowego zdecydowałam się na kucharza lub cukiernika. Ale również dlatego, że są to zawody, na które jest zapotrzebowanie. Do tego uzyskane na tych kursach kwalifikacje są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdybym tam szukała pracy w gastronomii.

Jolanta czeka na uruchomienie któregoś z kursów i szczerze namawia do zdobycia tą drogą nowych kwalifikacji.

- Półtoraroczny kurs kwalifikacyjny za darmo? Nie ma się nad czym zastanawiać! - dodaje.

Przypominamy, że kursy, poza ewidentnymi korzyściami dla uczestników, mogą dać także korzyści pracodawcom, ponieważ powiat tworzy właśnie model współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy przy organizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla bezrobotnych, kursów dopasowanych do zapotrzebowania konkretnych pracodawców, z możliwością odbycia 6-miesięcznych staży.

Tydzień temu pisaliśmy w "Kulisach Powiatu” oraz na naszej stronie o kwalifikacyjnych kursach zawodowych i osobach, które właśnie je kończą. Zachęcone faktem, że są bezpłatne i prowadzone na wysokim poziomie planują zapisać się na kolejne.

Oferta kursów we wszystkich trzech placówkach – ZSP nr 1, ZSP nr 2 - CKU i w WODiDZ-u jest dopasowana do oczekiwań lokalnych pracodawców. W niektórych branżach występuje deficyt fachowców.

Szczegółowe informacje można znaleźć na ich stronach internetowych, na profilach tych placówek na Facebooku, a także bezpośrednio w szkole lub telefonicznie. Można też dzwonić do Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa, pod nr 77 418 52 18
wew. 164 do 166.Kursy organizowane są:

 • W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1:
  w branży administracyjno – biurowej (pracownik biurowy, pracownik administracji, pracownik organizacji reklamy); turystyczno – gastronomicznej (pracownik żywienia i usług gastronomicznych, pracownik recepcji hotelowej, pracownik obsługi turystycznej.

 • W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – Centrum Kształcenia Ustawicznego:
  w branży elektrycznej (m.in. Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, kończąc kurs uzyskuje się możliwość zdobycia zawodu elektromechanik); w branży samochodowej (m.in. Diagnozowanie i naprawa podzespołów
  i zespołów pojazdów samochodowych; kończąc kurs zdobywa się zawód mechanik pojazdów samochodowych);
  w branży mechanicznej (Użytkowanie obrabiarek skrawających oraz Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, kursy te dają możliwość uzyskania zawodu operator obrabiarek skrawających i ślusarz); w branży budowlanej (Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, uzyskuje się zawód murarz – tynkarz), w branży handlowej (Prowadzenie sprzedaży, po kursie ma się zawód – sprzedawca).

 • W Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku:
  w branży usługowej (Wykonywania zabiegów fryzjerskich i Projektowanie fryzur); w gastronomicznej (Produkcja wyrobów wędliniarskich, Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych); w branży opiekuńczej (Świadczenie usług opiekuńczych, Udzielanie pomocy i organizowanie wsparcia osobie niepełnosprawnej; ukończenie tych kursów daje możliwość uzyskania zawodu opiekunki środowiskowej/opiekuna środowiskowego oraz zawodu asystenta osoby niepełnosprawnej).

Oto link do naszych kursów. Uwaga! Znajdziecie tam również szczegółowe informacje na czym polegają kwalifikacyjne kursy zawodowe, ile kwalifikacji ma zawód i kto może otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe: http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/edukacja_2015.htm

Dzięki kursom możecie nauczyć się nowego zawodu, łatwiej znaleźć lub zmienić pracę. Pospieszcie się – termin upływa z końcem września!
 

 

=================================

 

10.09.2015

Zdobądź nowy zawód – za darmo!

 

Jeszcze do końca września można zapisać się na kwalifikacyjne kursy zawodowe. Pracodawcy otwarcie mówią, że brakuje fachowców. - Mam nowy fach za darmo. Właśnie kończę jeden kurs i planuję drugi! – mówi Andrzej Łupicki z Kluczborka.

Kursy są prowadzone w trzech placówkach (prowadzonych przez powiat): w Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania
i Doskonalenia Zawodowego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i w ZSP nr 2.

Kursy dają też pewne korzyści pracodawcom. Z myślą o nich powiat wprowadza model współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy przy organizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla bezrobotnych. Kursów dopasowanych do zapotrzebowania konkretnych pracodawców, z możliwością odbycia 6-miesięcznych staży.

 

Na zdjęciu nauczyciele zawodu: Piotr Makiela (pierwszy od lewej) i Grzegorz Ośródka

z uczestnikiem kursu Andrzejem Łupickim, uczestnikiem kursu, który jakość kursu ocenia

bardzo dobrze, a kiedy go skończy wybierze się na kolejny. Już pytał w szkole.

- Przecież nic nie płacę! A dobrze przygotowują! Więc naprawdę warto! - zaznacza.

Andrzej Łupicki wybrał kwalifikacyjny kurs zawodowy: Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, który daje możliwość zdobycia zawodu elektromechanik. Jest absolwentem Zespołu Szkół Licealno – Technicznych, ale nie – jak można by przypuszczać – technikum, tylko LO w klasie... humanistycznej. Wkrótce będzie studiował bezpieczeństwo i higienę pracy. Postanowił też nauczyć się konkretnego i przydatnego fachu. Stąd wybór – elektromechanik.

- Będę miał więcej do zaoferowania pracodawcy, do tego taka umiejętność może mi się przydać w życiu – mówi nasz kursant.

Jakość kursu ocenia bardzo dobrze, a kiedy go skończy wybierze się na kolejny. Już pytał w szkole. - Przecież nic nie płacę! A dobrze przygotowują! Więc naprawdę warto! - zaznacza.

Kierunki kursów we wszystkich trzech placówkach są dopasowane do oczekiwań lokalnych pracodawców. Grzegorz Ośródka, nauczyciel przedmiotów elektrycznych w ZSP nr 2 potwierdza, na podstawie znajomości rynku, rozmów z pracodawcami, że brakuje fachowców min. w branży elektrycznej, dlatego gorąco do udziału w kursach namawia.

Pan Adam, trzydziestoparoletni z Kluczborka wybrał kurs w branży mechanicznej – konkretnie operatora obrabiarek. Jest elektrykiem, ale zamierza zmienić zawód, dlatego zdecydował się na kurs. Gorąco na kursy kwalifikacyjne namawia każdego niezależnie od wieku. - Młodszym marzy się pewnie praca za biurkiem, ale w dzisiejszych czasach kiedy na rynku naprawdę brakuje fachowców w wielu zawodach, warto ukończyć taki kurs i mieć konkretny fach w ręku.

Taki konkretny fach można zdobyć właśnie na kursach kwalifikacyjnych organizowanych w naszych placówkach: Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kluczborku.

Szczegółowe informacje można znaleźć na ich stronach internetowych, na profilach tych placówek na Facebooku, a także bezpośrednio w szkole lub telefonicznie. Można też dzwonić do Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa, pod nr 77 418 52 18
wew. 164 do 166.


Kursy prowadzone są:

 • W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
  w branży administracyjno - biurowej (pracownik biurowy, pracownik administracji, pracownik organizacji reklamy); turystyczno - gastronomicznej (pracownik żywienia i usług gastronomicznych, pracownik recepcji hotelowej, pracownik obsługi turystycznej)

 • W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – CKU
  w branży elektrycznej (min. Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, kończąc kurs uzyskuje się możliwość zdobycia zawodu elektromechanik); w branży samochodowej (min. Diagnozowanie i naprawa podzespołów
  i zespołów pojazdów samochodowych; kończąc kurs zdobywa się zawód mechanik pojazdów samochodowych);
  w branży mechanicznej (Użytkowanie obrabiarek skrawających i Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, kursy te dają możliwość uzyskania zawodu operator obrabiarek skrawających i ślusarz); w branży budowlanej (Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, uzyskuje się zawód murarz - tynkarz), w branży handlowej (Prowadzenie sprzedaży, po kursie ma się zawód - sprzedawca).

 • W Wojewódzkim Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku
  w branży usługowej (Wykonywania zabiegów fryzjerskich i Projektowanie fryzur); w gastronomicznej (Produkcja wyrobów wędliniarskich, Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych); w branży opiekuńczej (Świadczenie usług opiekuńczych, Udzielanie pomocy i organizowanie wsparcia osobie niepełnosprawnej; ukończenie tych kursów daje możliwość uzyskania zawodu opiekunki środowiskowej/opiekuna środowiskowego oraz zawodu asystenta osoby niepełnosprawnej).

Oto link do naszych kursów: http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/edukacja_2015.htm

Szukajcie pełnej oferty również na profilu Powiat Kluczborski na FB.

Dzięki kursom możecie nauczyć się nowego zawodu, łatwiej znaleźć lub zmienić pracę. Pospieszcie się – termin upływa z końcem września!

 

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku