strona główna

24.10.2013

Warsztaty szkolne przejdą kolejną metamorfozę   

 

Następne nowocześnie wyposażone pracownie: budownictwa, elektryczno-samochodowo-mechatroniczną oraz spawalnię elektryczną i gazową będą mieli do dyspozycji uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku, a także dorośli zainteresowani zdobyciem nowego fachu. Powiat zdobył na ten cel dofinansowanie.

Projekt pn „Unowocześnienie bazy ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku poprzez zakup sprzętu i wyposażenia” umożliwi młodzieży i dorosłym naukę zawodów poszukiwanych przez pracodawców z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i maszyn, w pomieszczeniach wyremontowanych za pieniądze z budżetu powiatu. W ramach projektu doposażona zostanie również istniejąca już pracownia multimedialna.
 

Najnowszy projekt jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w budynku warsztatów szkolnych ZSP nr 2. Część obiektu jest już po przeprowadzonej kilka lat temu przebudowie, która obejmowała gruntowany remont pomieszczeń, korytarzy, przebudowę sanitariatów, wymianę instalacji, okien, drzwi, posadzek. W tak przygotowanym obiekcie urządzone zostały: pracownia obróbki mechanicznej, obróbki ręcznej, pracownia samochodowa, pracownie CAD/CM/CNC oraz pracownia multimedialna. Wszystkie zostały wyposażone
w spełniające obecne wymogi maszyny i urządzenia. Oprócz tego pracownia samochodowa zyskała również dodatkowe wyposażenie dzięki porozumieniu z Peugeotem w sprawie utworzenia klasy patronackiej koncernu.

Teraz pozostała część budynku warsztatów szkolnych zostanie wyremontowana i przygotowana do przyjęcia zakupionego
w ramach projektu sprzętu. Są to urządzenia spełniające wymagane standardy i takie, które korzystający z pracowni spotkają u swoich pracodawców – zarówno w małych warsztatach, firmach jak i większych przedsiębiorstwach.

Dla przykładu: w pracowni budownictwa znajdą się m.in. stoły do badania rozpływu masy betonowej, automatyczna komora do badania mrozoodporności, wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji, w spawalniach będą to między innymi przecinarki plazmowe, półautomaty spawalnicze i wiele innych urządzeń, pracownia elektryczno - samochodowo – mechatroniczna wzbogaci się m.in. w wielofunkcyjne mierniki parametrów instalacji, a wcześniej urządzona multimedialna o m.in. kasy fiskalne, wagi elektryczne, metkownice, oprogramowanie do prowadzenie rachunkowości, magazynów, kadr i płac. To tylko część z długiej listy urządzeń i sprzętu, który trafi do warsztatów ZSP nr 2.

Celem głównym nowego projektu jest poprawa jakości i dostępności kształcenia zawodowego i ustawicznego w powiecie kluczborskim, jak również dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy.

Szacowna wartość inwestycji to: ok. 1,1 mln zł, z czego 85 procent to dotacja, którą powiat pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Zakończenie prac planowane jest na wiosną przyszłego roku.

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku