strona główna

22.06.2017

Inwestycje za prawie 52 miliony!

 

Ekologiczna rewolucja – tak nazwała TVP 3 Opole projekt, którego liderem jest nasz powiat, a który zakłada realizację inwestycji zmniejszających emisję spalin dla 14 samorządów z Subregionu Północnego Opolszczyzny. 21 czerwca starosta Piotr Pośpiech i partnerzy projektu podpisali umowę z marszałkami województwa na przekazanie ok. 43 mln dofinansowania.

 

 


Wartość całego projektu to 51, 8 mln zł. Przedsięwzięcie zakłada na całym obszarze subregionu m.in. budowę 10 obiektów „parkuj i jedź”, utworzenie ponad 290 miejsc postojowych, 10 obiektów „bike & ride”, 130 stanowisk postojowych, 5 węzłów przesiadkowych, a także ponad 75 km ścieżek rowerowych. Te ostatnie przyczynią się do bezpiecznego poruszania się rowerzystów wzdłuż najbardziej ruchliwych tras. - Należy zaznaczyć, że ścieżki będą budowane od podstaw - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Zaplanowaliśmy sieć połączeń rowerowych, zbudujemy 290 miejsc parkingowych, to powinno zachęcić do rezygnowania z poruszania się samochodami. Wiemy, że mieszkańcy chcą korzystać z autobusów, a informacja interaktywna połączona z aplikacjami na smartfonie, powinna przyczynić się do zainteresowania naszą propozycją. ,

 

Ideą tego programu jest zachęcenie mieszkańców, aby rezygnowali ze swoich samochodów na rzecz komunikacji publicznej - mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

 

Dotacja - przypomnijmy - pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 - 2020. W podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów, na terenie których będą  realizowane inwestycje. Jeszcze w tym roku rozpisane zostaną przetargi. Nasz powiat i subregion jest pierwszym, w którym podpisano umowę na niskoemisyjne inwestycje. 

Powiat postawił na zakup trzynastu autobusów o mniejszym poziomie spalania paliwa oraz internetową obsługę pasażerów (będziemy jeszcze pisać o szczegółach realizowanych w ramach projektu inwestycjach). W ramach projektu powiat zbuduje ścieżki rowerowe i kanalizację deszczową w Kochłowicach i wzdłuż drogi powiatowej 1344O w Wołczynie, Gierałcicach i Wąsicach. Ścieżka ma też powstać przy ulicy Jana Pawła II w Kluczborku.

Gmina Kluczbork założyła budowę ścieżek rowerowych, dróg rowerowych oraz parkingów „park & drive” - w samym mieście: wzdłuż alei Pokoju, od alei Pokoju do ul. Mickiewicza wraz z parkingiem przy ul. Moniuszki (na terenie starego targowiska), w Ligocie Dolnej - od DK 42 do ul. Przemysłowej, od drogi powiatowej DP 1317 w Kluczborku do ul. Sikorskiego, a także od ul. Piłsudskiego do Rynku i ul. Skłodowskiej.

 Powiat oleski zgłosił do projektu i budowę ciągu pieszo-rowerowego Warłów - Szemrowice, drogi rowerowej na trasie po byłej linii kolejowej Praszka - Olesno i drogi rowerowej w Kościeliskach. Drogi rowerowe mają także powstać wzdłuż dróg powiatowych na odcinkach Praszka - Pilawy oraz Praszka - Rozterk.

Gmina Byczyna w ramach projektu chciałaby wybudować ścieżki rowerowe na trasie Kochłowice - Biskupice - Polanowice - Byczyna.

Wołczyński samorząd również wybuduje ścieżki rowerowe oraz parkingi „bike & ride” i „park & drive” od Wołczyna przez Gierałcice, Wąsice, Brynicę i z powrotem do Wołczyna.


Parkingi „park & drive” mają także powstać w Jasieniu i Lasowicach Wielkich. W Rudnikach planowana jest budowa centrum przesiadkowego.

Gmina Olesno wybuduje ścieżkę rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 11 od Grodziska do Łomnicy, a także planuje rozbudowę skrzyżowania ul. Wygodzkiej z DK 11 i ulicą Lubliniecką w Grodzisku wraz z budową centrum przesiadkowego w Oleśnie.

Realizacja projektu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2019.

Powiat jest liderem projektu. Przygotowany przezeń wniosek wymagał mnóstwo pracy i dokumentacji jak widać na zdjęciu, liczył 300 stron, a dokumentacja techniczna poszczególnych zadań - 200.

Oto fotorelacja z podpisania umowy na historyczny projekt jeśli chodzi o kwotę i zakres prac. Przed liderem projektu sporo pracy związanej z jego realizacją.

 

 Media o projekcie i podpisaniu umowy:

 

TVP3 OPOLE

http://opole.tvp.pl/32902417/ekologiczna-rewolucja-na-polnocy-opolszczyzny

 

Nowa Trybuna Opolska

http://www.nto.pl/wiadomosci/kluczbork/a/wielka-inwestycja-beda-sciezki-rowerowe-parkingi-i-autobusy-za-52-mln-zl,12197817

 

Radio OPOLE

http://radio.opole.pl/100,202166,nowe-autobusy-sciezki-rowerowe-i-centrum-przesia

 

Radio DOXA

http://doxa.fm/aktualnosci/region/43-miliony-na-czystsze-powietrze

 

 

Oprac. M. Kluf

Foto: Bogdan Łatka

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku