strona główna

07.04.2017

Wizyta na Ukrainie – fotorelacja

 

Rekrutacja uczniów ze Wschodu do naszych szkół ponadgimnazjalnych i nawiązanie współpracy dotyczącej staży specjalizacyjnych w naszym szpitalu dla młodych lekarzy z Ukrainy – tego dotyczyła wizyta delegacji z naszego powiatu
w obwodzie tarnopolskim.

 

 

Pierwszym powodem wizyty, konkretnie w obwodzie tarnopolskim, starosty Piotra Pośpiecha i Jakuba Golińskiego, członka Zarządu Powiatu z kilkoma współpracownikami, było było przedstawienie oferty nauki w szkołach prowadzonych przez powiat.

 

- Były spotkania z rodzicami prowadzone w szkołach, było sporo pytań i ogromne zainteresowanie nauką u nas oraz bardzo serdeczne przyjęcie – podsumowuje Piotr Pośpiech. - Mieliśmy też okazję przekonać się jak młodzież z polskimi korzeniami
w tamtejszych szkołach pielęgnuje język, historię i tradycję, bo przygotowali na spotkanie z nami program, który – przyznaję – chwytał za serce.

 

 

 


Przypomnijmy, że powiat przyjął w ubiegłym roku blisko 90 uczniów ze Wschodu do czterech szkół ponadgimnazjalnych. Jak pokazują wyniki w nauce, zdecydowana większość radzi sobie dobrze, niektórzy bardzo dobrze, powyżej 5,0. Powiat otrzymuje na każdego ucznia ze Wschodu subwencję od taką samą jak na ucznia polskiego, oraz dodatkowe środki na dwie dodatkowe lekcje nauki języka polskiego, a przy tym radzi sobie ze skutkami niżu demograficznego. Spadek liczby uczniów, to groźba utraty pracy przez nauczycieli. Tymczasem dzięki pojawieniu się uczniów ze Wschodu, nie tylko udało się uniknąć zwolnień,
ale znalazła się praca dla dodatkowych osób, w tym pracowników obsługi. Powiat jest w stanie przyjąć w tym roku jeszcze 70 osób, czyli adekwatnie do liczby miejsc w naszych internatach.

 

 Strona ukraińska była też mocno zainteresowana kwestiami dotyczącymi funkcjonowania samorządów, gdyż są w trakcie wdrażania reformy samorządowej u siebie. Idzie ona w kierunku decentralizacji i przekazania większej ilości zadań samorządom właśnie. Tych i innych możliwości współpracy, w tym edukacji i służby zdrowia dotyczyły spotkania z samorządowcami z obwodu tarnopolskiego, w tym z tarnopolskim gubernatorem i jego zastępcą, a także z władzami najlepszej na Ukrainie - uczelni medycznej w Tarnopolu, gdzie uczy się z 2000 studentów, w tym także z zagranicy.

W sytuacji, gdy w polskich szpitalach dramatycznie brakuje lekarzy - szuka ich ponad 130 szpitali w całym kraju – wiele szpitali, tak jak nasz oferuje staże specjalizacyjne, ale chętnych nie ma. Powiat chce systemowo zapobiec brakom kadrowym, oferując między innymi możliwość zrobienia specjalizacji u nas młodym lekarzom ze Wschodu, w tym także z polskimi korzeniami.

„Lekarz z dorobkiem stamtąd raczej do nas nie przyjedzie, bo całą drogę zawodową musiałby zaczynać od początku. Pomyślałem więc, że trzeba szukać młodych lekarzy, którzy dopiero mają rozpocząć kilkuletnią specjalizację. Dlaczego nie mieliby zrobić jej u nas? Przygotowałem więc ofertę skierowaną do absolwentów medycy z Ukrainy” – mówił mediom Piotr Pośpiech, starosta powiatowy w Kluczborku.

 


Powiat gwarantuje kandydatom zrobienie specjalizacji w miejscowym szpitalu, zakwaterowanie i środki do życia. Oni zaś muszą pokonać tylko dwie trudności – nostryfikować dyplom i zdać dwa egzaminy – z języka polskiego w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz egzamin lekarski.

Taką propozycję starosta przedstawił m.in. w szpitalu w Równem na Ukrainie (800 łóżek, 1700 pracowników) i prorektorowi Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu. Obie instytucje od lat mają kontakt z polskimi placówkami, naszymi uczelniami medycznymi czy specjalistami – jak m.in. z prof. Marian Zembalą, który wraz ze starostą kluczborskim pomagał w tworzeniu ośrodka kardiologii przy naszym szpitalu.

Prorektor tarnopolskiego uniwersytetu medycznego, sam odpowiedzialny za wydział lekarski, zaproponował wizytę w Kluczborku. Chce poznać bazę szpitalną i ludzi, by na własne oczy zobaczyć to, co będzie proponować swoim absolwentom.

Warto dodać, że lekarz na specjalizacji stanowi realne wsparcie dla kadry. A po jej uzyskaniu może tu oczywiście zostać na stałe.

Do tematu wrócimy.

 

 

Oprac.: M. Kluf

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku