strona główna

14.06.2017

Uczymy dla biznesu (fotorelacja)

 

O współpracy prowadzonych przez nasz powiat szkół zawodowych z firmami, o dobrych praktykach jakie mamy w tym względzie i poszukiwanych zawodach - mówiono na konferencji zorganizowanej przez nasz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

 

 Była to II Regionalna Konferencja "Edukacja dla biznesu. Biznes dla edukacji". Uczestniczyli w niej pracodawcy, nauczyciele, doradcy zawodowi, uczniowie, przedstawiciele instytucji związanych z rynkiem pracy, czyli Urzędu Pracy i Inkubatora Przedsiębiorczości oraz wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy i starosta Piotr Pośpiech z zespołem Wydziału Edukacji i Sportu.

 


Uczestnicy konferencji starali się wypracować nowy model kształcenia, który byłby atrakcyjny dla ucznia i spełniałby oczekiwania przedsiębiorców. Przedsiębiorcy przyznali, podczas konferencji i w rozmowach z relacjonującymi wydarzenie mediami, że na rynku pracy najbardziej brakuje fachowców: ślusarzy, spawaczy, tapicerów, krawców, pracowników obsługi ruchu kolejowego, dekarzy. kolejarzy . Przy czym, dzięki współpracy naszych szkół oraz samego powiatu z firmami poszukującymi absolwentów w tych profesjach, udaje nam się w powiecie tworzyć kierunki, które już przygotowują fachowców pod potrzeby pracodawców. Kolejną firmą, która podjęła współpracę jest Famur Famak. A takich przykładów jest więcej. - Nie ukrywam, że mamy poważne braki elektromonterskie. Kadra zawodowa i typowo techniczna, jest nam najbardziej potrzebna – mówił m.in. Janusz Piasarek, dyrektor opolskiego oddziału Tauron, który również nawiązał współpracę z ZSP nr 2.
 


Rozalia Słoniowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa podkreślała, że rynek pracy jest tak dynamiczny, że absolwenci po ukończeniu konkretnej szkoły często muszą się liczyć z przekwalifikowaniem. To zaś umożliwiają Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe organizowane w trzech placówkach oświatowych naszego powiatu.

- Bardzo trudno jest doścignąć galopujący rynek pracy ze względu na to, że jest on zdominowany przez małe przedsiębiorstwa rodzinne, często jednoosobowe i często przebranżawiające się, ale też na naszym rynku funkcjonują duże zakłady, w których istnieje głód na dobrze wykształconego pracownika - mówiła Rozalia Słoniowska.

Dziś zapraszamy do fotorelacji z konferencji, do tematów związanych z kształceniem zawodowym wrócimy, w tym do konkretnych liczb, czyli i tym ile powiat wyłożył pieniędzy z własnego budżetu oraz ile milionów zdobyliśmy z UE żeby zapewnić bazę do nauki zawodów.

 

 Tymczasem przypomnijmy wymienione podczas konferencji formy współpracy naszych szkół z pracodawcami, są to m.in. praktyki zawodowe, powiat ma podpisanych 350 umów z pracodawcami, staże zawodowe dla uczniów i nauczycieli, udział pracodawców z dostosowywaniu treści nauczania dla zawodu, realizacja projektów z udziałem UE z zaangażowaniem pracodawców, wycieczki studyjne czy przedmiotowe uczniów do firm, żeby poznać je od środka, umowy partnerskie, umowy
o współpracę, patronackie, finansowanie stypendiów dla uczniów, udział pracodawców w prowadzeniu Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, udział pracodawców w nagradzaniu laureatów konkursów, udział pracodawców w wykonywaniu remontów, doposażaniu pracowni, udział specjalistów z firm w prowadzeniu zajęć, udział pracodawców w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminów.
 

 

Oprac. M. Kluf
 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku