strona główna

26.03.2015

Kalejdoskop ofert i festiwal kreatywności


Tak właśnie można śmiało powiedzieć o kolejnej edycji Powiatowych Targów Edukacji, na których szkoły ponadgimnazjalne i placówki oświatowe z naszego powiatu w niebanalnej formie prezentowały gimnazjalistom kierunki kształcenia i mocne strony, a nauczyciele i uczniowie odpowiadali na pytania zainteresowanych.

 

 


Na targach zorganizowanych pod hasłem „Edukacja a Rynek Pracy” prezentowały się też lokalne firmy, powiatowe instytucje (m.in. urząd pracy, inkubator przedsiębiorczości), a także szkoły policealne, wyższe uczelnie, policja i wojsko, agencje pośrednictwa pracy, firmy szkoleniowe.


Przy stoiskach – o wszystkim

Stoiska przygotowane przez szkoły, jak co roku zaskakiwały kreatywnością. A przecież impreza organizowana jest od 15 lat. Jak pokazała przeprowadzona kilka lat temu ankieta – gimnazjaliści traktują targi jako jedno z ważniejszych źródeł informacji o szkołach ponadgimnazjalnych. Mogą tam dopytać nauczycieli i uczniów o kierunki kształcenia czy inne szczegóły, jak baza, zajęcia pozalekcyjne, zdawalność egzaminów lub tak istotną dla nich kwestię jak atmosfera.

Tegoroczną edycję targów zorganizował Wydział Edukacji i Sportu Starostwa. Całość koordynowała Anna Matuszewska – Tomaszczyk, inspektor z tego wydziału. Targi otworzył członek Zarządu Powiatu Jakub Goliński, któremu podlega edukacja oraz jako współorganizator imprezy Tomasz Górny z Opolskiej Wojewódzkiej Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

Targi odwiedzili m.in.: dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO w Opolu Waldemar Zadka, wiceburmistrz Kluczborka Andrzej Nowak, dyrektor gminnej Administracji Oświaty w Kluczborku – Roman Kamiński, wiceburmistrz Wołczyna – Bogusław Adaszyński, dyrektor OSiR Andrzej Olech oraz regionalne i lokalne media: m.in. reporterzy TVP Opole i Nowej Trybuny Opolskiej.


Szkół pomysły na reklamę

Zamieszczamy fotogalerię z Powiatowych Targów Edukacji oraz link do zdjęć z fotogalerii na portalu nto.pl. Polecamy! Sporo ciekawych ujęć z naszych targów znajduje się na profilach szkół ponadgimnazjalnych na Facebooku.

 

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=NO&Date=20150326&Category=POWIAT09&ArtNo=326009999&Ref=PH

Znajdziemy tam migawki ze stoisk na przykład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, które miało charakter rekreacyjno – wypoczynkowy z ciekawą niespodzianką, jaką był baner (wkrótce na naszej stronie) ze zdjęciami nauczycieli w niecodziennych przebraniach – dowód poczucia humoru i dystansu do siebie tamtejszej kadry. Zespół Szkół Ogólnokształcących pokazał przygotowane specjalnie na targi filmy promujące szkołę (również wkrótce na naszej stronie) oraz czarodziejskie sztuczki fizyka – magika, a szkolna wróżka przepowiadała niezdecydowanym gimnazjalistom świetlaną przyszłość, pod warunkiem, że wybiorą I LO.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - CKU prezentował „na żywo” naukę zawodów, do których przygotowuje ta szkoła. Można było np. podpatrzeć jak uczniowie perfekcyjnie kładą klinkier, a także co można „wyczarować” z metalowych odpadów. U przedstawicieli firm, z którymi współpracuje szkoła można się było dowiedzieć, dlaczego warto mieć tzw. konkretny fach w ręku i przekonać się jak wysoki jest popyt na fachowców w konkretnych branżach (jak kolej czy energetyka odnawialna).

Do stoiska Zespołu Szkół Licealno – Technicznych przyciągał sprzęt najnowszej generacji jaką jest drukarka 3D, do drukowania przestrzennego, o niebywałych możliwościach kopiowania. Szkoła bierze udział w projektach, za sprawą, których pozyskuje nowoczesny sprzęt. Gospodarze stoiska odpowiadali na pytania dotyczące najpopularniejszych kierunków kształcenia, do których należy między innymi technik logistyk, zachwalali też stale rozwijaną współpracą ze szkołami w Europie. Młodzież z kluczborskiego ZSL-T uczestniczy m.in. w projekcie "Mądrość jest córką doświadczenia” w ramach programu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenia i Szkolenia Zawodowego.

Dla każdego coś dobrego

Stoisko Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego zamieniło się w salon fryzjerski, gdzie sporo zwiedzających decydowało się oddać w ręce młodych adeptek fryzjerstwa. SOSW zaprezentowało sprzęty z pracowni hotelarskiej i słodką fontannę z czekoladą. A ofertę Młodzieżowego Domu Kultury prezentowali uczestnicy zająć tworząc przy sztalugach, instrumentach, w tańcu i popisach wokalnych. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna udzielała porad tym, którzy wahają jaki kierunek kształcić się po ukończeniu gimnazjum. Dodatkową atrakcją targów były mini konkursy przygotowane przez organizatorów, czy wystawców. np. informatyczny, firmy MD Szkolenia.

Relację z Powiatowych Targów Edukacji emitowała TVP Opole. Oto link:

http://opole.tvp.pl/19398284/powiatowe-targi-edukacji

Materiał z imprezy przygotowała także NTO, Kulisy Powiatu, Spiker.

Przypominany również, że szczegółowe informacje o ofercie szkół ponadgimnazjalnych są dostępne w Informatorze Edukacyjnym na naszej stronie. W wersji papierowej jest dostępny w szkołach.

- Wszystkim uczestnikom Powiatowych Targów Edukacji – zwiedzającym: nauczycielom i uczniom gimnazjów z naszego powiatu oraz nauczycielom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu, którzy przygotowali atrakcyjne stoiska, wszystkim wystawcom i tym, którzy pomogli w przygotowaniu tej imprezy dziękujemy - mówią organizatorzy.
 


 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku