strona główna

06.10.2015

Szpital gotowy do współpracy z UO

 

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku jest jedną z placówek, z którymi Uniwersytet Opolski chce współpracować przy tworzeniu na tej uczelni kierunku lekarskiego. Na podstawie zawartego właśnie porozumienia część zajęć byłaby realizowana w naszym szpitalu.

Rada Powiatu podjęła uchwałę w tej sprawie wyrażającą gotowość do udostępnienia pomieszczeń i współpracy z kadrą lekarzy po uruchomieniu kierunku. W założeniu, jak na każdym kierunku lekarskim, zajęcia praktyczne (przedmioty kliniczne) są realizowane w szpitalach, na oddziałach. Podobnie tu, studenci mieliby zajęcia w wybranych szpitalach i oddziałach w Opolu i poza nim. Co ważne, przy większej liczbie placówek, w małych grupach.

 Są cztery szpitale powiatowe, na 12 w naszym województwie, wśród nich Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku, które po dogłębnej analizie kondycji placówki, bazy i kadry - zostały wytypowane do współpracy, po uzyskaniu zgody na utworzenie kierunku medycznego na UO. Oprócz nich - kluczborski Vital Medic, oraz największe szpitale w Opolu, jak WCM.

- Korzyści z utworzenia w Opolu kierunku lekarskiego, a w przyszłości wydziału, po pierwsze - daje młodzieży z naszego powiatu i z całego województwa szanse na zdobycie w Opolu atrakcyjnego zawodu, po drugie - częściowo pomoże uporać się z deficytem lekarzy, a tych na naszym terenie brakuje - mówi starosta Piotr Pośpiech. - Toteż trzymam kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.

Zadanie nie jest łatwe organizacyjnie i merytorycznie, bo trzeba spełnić wiele twardych warunków i standardów, ale możlwie do zrealizowania, czego przykładem są Kielce, gdzie kierunek lekarski ruszył 1 października br. i był w okresie rekrutacji oblegany. (http://wiadomosci.onet.pl/kielce/kielce-studia-lekarskie-oblegane-na-uniwersytecie-jana-kochanowskiego/ljrk0h)


Uniwersytet Opolski dysponuje dobrą bazę, ma też mocne kierunki: biotechnologię i chemię. Zajęcia we współpracujących z uczelnią szpitalach odbywałyby się w małych grupach, co jest istotne ze względów logistycznych.

Szpital powiatowy w Kluczborku został wybrany jako potencjalny partner do współpracy, ze względu na kondycję placówki, bazę i kadrę (wśród lekarzy są specjaliści z tytułami doktorskimi).

Znaczna część lekarzy specjalistów z naszego szpitala w przeprowadzonej przez UO ankiecie zadeklarowało chęć współpracy przy realizacji zajęć, gdy kierunek lekarski zostanie utworzony.

Władze UO liczą na to, że pierwsi studenci naukę na kierunku medycyna rozpoczną w roku akademickim 2017/2018. Uczelnia chciałaby, aby pierwszy rok liczył stu studentów, jednak o wielkości limitu zadecyduje ministerstwo.

A oto link do informacji o współpracy UO z jeszcze jedną kluczborską placówką medyczną - Vital Medic. Celem umowy jest nawiązanie bliskiej współpracy pomiędzy szpitalem, której efektem będzie kooperacja mająca na celu promocję idei szeroko rozumianej badawczo-rozwojowości oraz promocji współpracy nauki i biznesu w dziedzinie medycyny.

http://www.uni.opole.pl/page/727/kolejny-krok-w-strone-medycyny

 

 

Oprac.: M. Kluf

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku