strona główna

18.04.2012

Zapobiegaj, chroń, szczep

26 kwietnia w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w godzinach od 10.00 do 12.00 pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej będą udzielać wszystkim zainteresowanym tematem szczepień ochronnych wyczerpujących informacji. Możne je też uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu 77 44 72 001.

Europejski Tydzień Szczepień 21-27 Kwietnia 2012
„Zapobiegaj, Chroń, Szczep”.

W dniach 21–27 kwietnia 2012 już po raz siódmy obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień w Polsce. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: "Zapobiegaj. Chroń. Szczep."

Celem Tygodnia w 2012 r. jest promowanie szczepień oraz podkreślanie ich roli w zapobieganiu chorobom i ratowaniu życia ludzkiego.
Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą metodą ochrony przed groźnymi chorobami zakaźnymi. W większości krajów szczepienia są regulowane ustawowo. W Polsce co roku ogłaszany jest Program Szczepień Ochronnych, który zawiera wykaz obowiązkowych oraz zalecanych szczepień. Szczepienia obowiązkowe wykonywane są bezpłatnie u wszystkich dzieci, młodzieży, a także u osób dorosłych z określonych grup ryzyka. Szczepienia zalecane natomiast wykonywane są na koszt pacjenta. Realizacja szczepień w dużej mierze zależy od nas samych, a szczepienia ochronne są inwestycją na lata.


Szczepienia poza swoim niezaprzeczalnym ochronnym działaniem zapobiegającym zachorowaniom lub zgonom z powodu chorób zakaźnych mogą spowodować niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Są to jednak zdarzenia niezwykle rzadkie. Są również stany chorobowe, które wykluczają możliwość szczepień.

 

Rodzice dzieci podlegających szczepieniu często kształtują swoje opinie jedynie na podstawie prasy codziennej lub programów radiowych czy TV. Ruchy antyszczepionkowe lubią też prezentować się na stronach internetowych. Pośród tego medialnego chaosu rodzice i opiekunowie mogą stracić zaufanie do szczepień widząc w nich jedynie zagrożenia, a nie korzyści wynikające z ich stosowania.


Szczepienia to kwestia odpowiedzialności za zdrowie swoje, rodziny, a także całej populacji.


Tylko szczepionki mają zdolność do zapobiegania i zwalczania chorób, do łagodzenia ich przebiegu, do ochrony przed powikłaniami i kalectwem, do chronienia ludzi szczególnie podatnych na zachorowanie.


Korzyści, jakie płyną ze szczepień zauważalne są zarówno w skali mikro jak i makro: korzysta osoba zaszczepiona (bo nie choruje, nie płaci za leki, a zaszczepione dzieci nie opuszczają zajęć w szkole), rodzina i znajomi (bo nie dochodzi do przenoszenia choroby) oraz całe społeczeństwo i państwo.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepień ochronnych udzielają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto w dniu 26.04.2012 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kluczborku w godzinach 1000-1200 pracownicy będą udzielali zainteresowanym informacji na temat szczepień ochronnych. Powyższe informacje będzie także można uzyskać pod nr telefonu 77-4472001. Ponadto informacje dotyczące szczepień można znaleźć na stronie: szczepienia.pzh.gov.pl

 

Oprac. M. Kluf
 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku