strona główna

29.03.2012

Oto superwolontariusze 


Znamy już laureatów samorządowego konkursu nastolatków "8 Wspaniałych". Oceniane były działania wolontarystyczne. Na szczeblu ogólnopolskim powiat będzie reprezentować Monika Kapusta, licealistka z ZSO.

- W konkursie oceniane były działania wolontarystyczne, w tym także m.in. motywy, konsekwencja czy wytrwałość, a także wzorcotwórczy charakter działań – wylicza Anna Dzierżan, dyrektorka Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku, który zorganizował powiatowe eliminacje.

 

Wolontariusze mogli być zgłaszani indywidualnie lub jako grupy do eliminacji w dwóch kategoriach wiekowych: 10–13 lat oraz 14–19 lat.

 

Dyplomy i nagrody naszym superwolontariuszom podczas powiatowych Targów Edukacji wręczył starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

 

Jeśli chodzi o grupy, wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Klub 8 Wspaniałych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.

 

Oto laureaci w kategorii 14–19 lat:

 
Monika Kapusta jest uczennicą II klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Jest osobą spokojną, mądrą a zarazem skromną i empatyczną. Podjęła się ciężkiej pracy z niepełnosprawną (chorą na autyzm i neurofibromatozę) Kornelką, którą zajmuje się bawiąc się z nią, stymulując, karmiąc, poświęcając jej wiele swojego czasu i zapału. Monika propaguje zbiórkę nakrętek dla Kornelki, by jej podopieczna mogła wyjechać na obóz rehabilitacyjny. Ponadto jako członkini Szkolnego Klubu 8 przy ZSO w Kluczborku zajmowała się przygotowaniem i roznoszeniem prezentów dzieciom z biednych i wielodzietnych rodzin, organizowaniem balu przebierańców dla małych dzieci z rodzin objętych wsparciem Klubu 8. Działała także jako wolontariusz w świetlicy terapeutyczno-wychowawczej ,,Parasol'' w Kluczborku zajmując grupą tzw ,,Muminków'' – niepełnosprawnych osób dorosłych. Monika jest osobą na którą zawsze można liczyć w każdej sytuacji, jest konsekwentna w realizacji podjętych działań i mocno angażuje się w każdą działalność na rzecz innych.

Katarzyna Dziuba jest uczennicą klasy III technikum ekonomicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku. Jest członkinią PCK, gdzie regularnie uczestniczy w kwestach na rzecz potrzebujących. Czynnie działa w stowarzyszeniu „Nasze Lasowice”, gdzie stara się organizować miejsce, w którym dzieci będą mogły wspólnie spędzać wolny czas. Jest główną inicjatorką wszelkich przedsięwzięć organizowanych przez Szkolny Klub Wolontariusza t.j. współorganizacja kampanii „Stop przemocy domowej, stop przemocy stadionowej”; udział w kweście WOŚP; promocja krwiodawstwa wśród dorosłej młodzieży. Występuje w szkolnym zespole muzycznym „Fabryka Muzyki”, z którym uczestniczy w imprezach. Kasia jest osobą niezwykle ciepłą, życzliwą, wrażliwą na potrzeby innych ludzi, potrafi zarazić aktywnością społeczną innych młodych ludzi.


Mateusz Makowy jest uczniem klasy III Zespołu szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku. Jest uczniem bardzo zaangażowanym w pracę na rzecz innych. Sam zgłasza się do różnych akcji, a bardzo wiele działań wolontarystycznych na terenie szkoły powstało z jego inicjatywy. Pomysłem Mateusza była wycieczka do schroniska dla zwierząt w Miedarach autokarem pełnym karmy i potrzebnych rzeczy, a osobiście wsparł tę akcję trzymiesięcznym kieszonkowym. Bardzo się zaangażował w akcję „Tydzień dawców szpiku”, a skończywszy 18 lat osobiście zarejestrował się w bazie dawców szpiku, stara się także pozyskiwać wśród swoich kolegów i znajomych honorowych dawców krwi. Kolejnym jego pomysłem jest akcja przesyłania pocztówek do dzieci oddziału onkologicznego szpitala we Wrocławiu. Mateusz jest bardzo empatyczny, odpowiedzialny, życzliwy innym i skutecznie działa organizując pomoc potrzebującym.

 


 

 

Laureaci w kategorii 10–13 lat:


Kajetan Ewertowski jest uczniem klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie, gdzie jest aktywnym działaczem szkolnego wolontariatu, a szczególnie aktywnym wolontariuszem Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio w Byczynie. Angażuje się w akcje, kwesty uliczne oraz kiermasze, z których dochód przeznaczony jest na budowę hospicjum stacjonarnego w pobliskiej miejscowości Smardy. Brał udział w akcjach „Pomagam dzieciom Afryki” i „Góra grosza” oraz zbiórce zakrętek na zakup wózka elektrycznego dla niepełnosprawnej dziewczynki. Występuje na uroczystościach i konkursach uatrakcyjniających akcje dobroczynne m.in. WOŚP, Wigilia dla seniorów, bal karnawałowy dla dzieci z Domu Dziecka w Bogacicy. Swoimi działaniami chce dawać potrzebującym odrobinę szczęścia.


Karolina Kalis jest uczennicą klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła w klasie IV kwestując na rzecz hospicjum w Smardach, Karolina działa jako wolontariuszka w Publicznym Przedszkolu w Byczynie, pomagała w zbiórce produktów i rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska Fundacji Grey Animals, przygotowywała ozdoby świąteczne na kiermasz, brała udział w zbiórkach słodyczy i zakrętek. Bierze aktywny udział w imprezach kulturalnych promujących różne akcje charytatywne na terenie Byczyny. Gdy tylko jest zapowiedziana akcja dotycząca wspierania potrzebujących, Karolina jest zawsze chętna do pomocy.

 
Julia Kocemba jest uczennicą klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie, a od kilku lat jest aktywnym wolontariuszem Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio w Byczynie. Chętnie pomaga innym, jest empatyczna i obowiązkowa. Brała udział w kwestowaniu na rzecz potrzebujących, zbierania zakrętek na wózek dla niepełnosprawnej dziewczynki, pomaga w pracach porządkowych w biurze hospicjum. Brała też udział w imprezach kulturalnych i charytatywnych organizowanych przez Samorząd Mieszkańców Byczyny. Julia podjęte przez siebie zadania wykonuje bardzo sumiennie wkładając w to swoje serce.


Oliwia Semeres jest uczennicą klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie, jako wolontariuszka uczestniczyła w zbiórce produktów i rzeczy dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Opolu oraz Fundacji Grey Animals powiatu kluczborskiego. Przyłączyła się do zbiórki pieniędzy na szkołę w Zambii w akcji „Adopcja na odległość”, brała udział w zbiórce zakrętek, z których dochód będzie przeznaczony na zakup wózka elektrycznego dla niepełnosprawnej dziewczynki. Bierze udział w imprezach kulturalnych, które uatrakcyjniają liczne akcje charytatywne. Można na nią liczyć, jest zaangażowana w każde działanie i odznacza się wysoką kulturą osobistą.

 


Oprac. M. Kluf

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku