strona główna

28.09.2015

"Stop narkotykom! Stop dopalaczom!"


Pod taką właśnie nazwą odbywała się tegoroczna kampania profilaktyczna organizowana w naszym powiecie już po raz 12.
O dopalaczach i o tym jak z nimi walczyć mówiono podczas konferencji adresowanej do nauczycieli, natomiast trzydniowe warsztaty dla młodzieży pomagały odnaleźć i/lub rozwinąć pasję. Bo jednym z powodów sięgania po dopalacze i inne specyfiki jest nuda i brak pomysłu na życie.

 

 


 

Podczas konferencji (pod patronatem Starosty Kluczborskiego i Burmistrza Kluczborka) przypomniano jak podczas kampanii
5 lat temu młodzież wraz z koordynatorką akcji Anną Włodarczyk, psychologiem z Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Kluczborku wystąpiła z wnioskiem do prokuratury przeciwko właścicielom sklepów z dopalaczami. Wówczas w Kluczborku były aż cztery takie punkty. Sklepy wkrótce zdelegalizowano, ale problem i tak pozostał, gdyż dilerzy przenieśli się do internetu, gdzie odbywa się handel tymi specyfikami. W miastach nadal jednak można kupić dopalacze w sklepach, działających oficjalnie jako np. salon gier, jak to miejsce w Kluczborku. Reporter Nowej Trybuny Opolskiej dokonał zakupu kontrolowanego w tym lokalu, sytuacja została opisana w artykule.

 

 

 


Mirosława Olszewska, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii wyposażyła nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych w wiedzę niezbędną do walki z dopalaczami. - Żeby robić to skutecznie, trzeba wiedzieć
z czym walczymy mówiła. - Substancje te są sprzedawane są jako saszetki zapachowe, pochłaniacze wilgoci do komputerów, nawóz do kaktusów, a nawet jako „cząstki boskie”.

Eksperci uczestniczący w konferencji, m.in. funkcjonariusze z naszej Komendy Powiatowej Policji, wśród nich wspierająca co roku kampanię Tatiana Głuszko, podkreślali, że nazwa „dopalacze” jest niewłaściwa, bo są to środki zastępcze, czyli po prostu nowe narkotyki.

Mówiła o tym i o wysiłkach kluczborskiego Sanepidu w walce ze sprzedawcami dopalaczy Małgorzata Zabierowska, dyrektor tej placówki, która od pięciu lat walczy z tym procederem. Teoretycznie inspektorzy sanepidu mogą karać handlarzy wysokimi karami nawet do 100 tysięcy zł, ale w praktyce prawo w tym zakresie jest tak bardzo niedoskonałe, że umożliwia im uprawianie tego procederu.

 

 Więcej na temat Kampanii i link do filmu nt. dopalaczy w Kluczborku:

http://www.nto.pl/wiadomosci/kluczbork/art/8217894,stop-narkotykom-i-dopalaczom-akcja-w-kluczborku,id,t.html

Kampania Regionalny Przystanek Profilaktyczny Stop Narkotykom - Stop Dopalaczom to także dwudniowe warsztaty i ich podsumowanie. Jak co roku w hali OSiR-u uczestnicy warsztatów pokazali czego się nauczyli, zaprezentowali ciekawe formy spędzania wolnego czasu.

Przepiękne zdjęcia z tej części Kampanii wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 są do obejrzenia na profilu szkoły na FB https://www.facebook.com/media/set/?set=a.970067546349058.1073742057.332572393431913&type=3


Organizatorom gratulujemy i dziękujemy. Gmina Kluczbork i powiat kluczborski wspierały imprezę.

 

Oprac.: M. Kluf

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku