strona główna

17.02.2017

Miniony rok w policyjnych statystykach
 

Komenda Powiatowa Policji podsumowała miniony rok podczas spotkania zorganizowanego przy wsparciu Starostwa, z udziałem zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji. Funkcjonariusze pokazali statystyki, które mówią, że to był dobry rok. Była to też okazja by przypomnieć o wsparciu samorządów przy doposażaniu komendy i zaapelować dalszą pomoc.

Przypomnijmy, że powiat w ostatnich latach dofinansowywał doposażenie komendy, między innymi - zakup dwóch radiowozów.

Miniony rok w liczbach przedstawia się następująco: 747 stwierdzonych przestępstw kryminalnych, 9 kg wykrytych narkotyków, rozbicie grupy przestępczej, 37 wypadków drogowych, 547 kolizji, zabezpieczenie 15 meczów pierwszoligowych.

Kluczborscy kryminalni przeprowadzili 1141 postępowań przygotowawczych, wszczęli o 100 postępowań mniej niż w roku poprzednim, stwierdzili 747 czynów, to więcej czynów niż w roku ubiegłym. Do najbardziej uciążliwych społecznie w minionym przestępstw w ocenie funkcjonariuszy należały: rozboje (6), kradzieże z włamaniem (90), kradzieże (138), uszkodzenia mienia (46),. bójki i pobicia (9), uszczerbki na zdrowiu (30), kradzieże samochodów (5). Stwierdzono 172 przestępstwa gospodarcze, tyle samo co w 2015 r.

 Analiza wyników za ubiegły rok i poprzednie lata pokazuje, że we wszystkich kategoriach przestępstw - oprócz rozbojów - nastąpił spadek zdarzeń, wzrosła natomiast wykrywalność i jest wyższa niż średnia wojewódzka, w przypadku przestępstw narkotykowych - jest jedną z najwyższych w garnizonie opolskim: 142 wykryte czyny, 64 zatrzymania podejrzanych, u których znaleziono łącznie - 9 kg narkotyków, czyli 14 tysięcy działek.

Kluczborscy policjanci odnotowali też wzrost efektywności w poszukiwaniu osób.

Wśród uwieńczonych sukcesem ubiegłorocznych postępowań, na które kluczborscy policjanci zwrócili podczas podsumowania szczególną uwagę były między innymi:

- zatrzymania podpalacza, który podrzucił dwie butelki z tzw. koktailem Mołotowa pod drzwi i okno domu w Smardach, gdzie przebywało siedem osób, w tym troje dzieci. Sprawca został aresztowany, będzie też odpowiadał za inne czyny.

- zatrzymanie dwóch osób, które posiadały prawie 2,5 kg amfetamin oraz 1 kg marihuany

- zatrzymanie, wspólnie z funkcjonariuszami z komendy wojewódzkiej i z Izby Celnej, mężczyzny przemycającego dwa litry płynnej amfetaminy (o wartości 100 tys. zł), która po przerobieniu na sypką dałaby 10 kg narkotyku.

- zatrzymanie 15 osób handlujących narkotykami na terenie Kluczborka i Wołczyna i zabezpieczenie 6 kg narkotyków i plantacji marihuany

Mówiono też o efektach pracy policjantów z prewencji. więcej policjantów na ulicach, mniej wszczętych spraw, wzrost dynamiki ujawnionych wykroczeń jeden z najwyższych w województwie.

Rok 2016 to między innymi zatrzymanie: 279 sprawców (114 więcej niż rok wcześniej), 7 tysięcy interwencji na terenie powiatu, 571 zabezpieczanie 15 meczów I-ligowych, przez łącznie 571 policjantów, którzy łącznie ochraniali 571 policjantów. Łączny koszt zabezpieczenia meczów to: 93 tys. Funkcjonariusze z Kluczborka brali też udział w ochronie szczytu NATO i wizyta papieża Franciszka w Krakowie.

W ruchu drogowym wyniki są - w ocenie komendanta Pawła Kolczyka - nie takie jakich policja by oczekiwała. W minionym roku było zdecydowanie więcej kolizji. Najczęstsza przyczyna wypadków to nadal przekraczanie dozwolonej prędkości.

Przy okazji podsumowania wspomniano również o sukcesie drużyny piłkarzy halowych z naszej komendy, którzy zdobyli mistrzostwo województwa, o tytule - Najlepszego Dzielnicowego w Polsce w konkurencji pierwsza pomoc dla sierż. sztab. Martina Meryka. Nagrodę indywidualną od komendanta głównego otrzymał funkcjonariusz, rozpracowujący przestępczość narkotykową, dzięki któremu 9 kg narkotyków nie trafiło na rynek. St. asp. Tatiana Głuszko otrzymała nagrodę i tytuł: "Przyjaciela Dziecka".

W spotkaniu podsumowującym uczestniczył zastępca komendanta wojewódzkiego Policji, samorządowcy z gmin powiatu kluczborskiego i starosta Piotr Pośpiech i wicestarosta Urszula Pękala - Duda.

 

Oprac: M. Kluf / na podstawie materiałów KPP Kluczbork

Fot. KPP Kluczbork

  

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku