strona główna

3.04.2013

Powiat wspiera siatkarskie talenty

Zdolne zawodniczki z całego powiatu mogą trenować według europejskich standardów, z użyciem najnowszych metod szkoleniowych i sprzętu. A to wszystko w ramach projektu - Szkolny Ośrodek Siatkarski realizowanego w prowadzonym przez powiat Publicznym Gimnazjum nr 1 w Kluczborku.

Powiat zawarł porozumienie w tej sprawie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Inicjatorem stworzenia klas siatkarskich w ramach ogólnopolskiego projektu w jednej ze szkół powiatowych był starosta Piotr Pośpiech. - W ten sposób z jednej strony wzbogacamy naszą ofertę edukacyjną, z drugiej dajemy bardzo dobre warunki do rozwijania talentów uzdolnionym siatkarkom z naszego terenu.

Włączone są one bowiem w ogólnopolski system szkolenia według ujednoliconych nowoczesnych standardów. Już w tej chwili w ramach Szkolnego Ośrodka Sportowego pod okiem nauczyciela i szkoleniowca Piotra Głodzińskiego trenują dziewczęta z klasy Ia PG nr1.

- W ramach porozumienia między powiatem kluczborskim a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, samorząd zapewnia, w ramach wspierania utalentowanej sportowo młodzieży, bezpłatny dostęp do bazy sportowej, siłowni, pływalni, jeden pełnowartościowy posiłek dziennie dla każdej z zawodniczek, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem dla tych spoza Kluczborka lub zwrot kosztów dojazdu – informuje Rozalia Słoniowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

Polski Związek Piłki Siatkowej zapewnia ze swej strony: wynagrodzenia dla trenerów, sprzęt do treningów, także sprzęt elektroniczny umożliwiający rejestrowanie treningów i wprowadzanie korekt, materiały szkoleniowe na płytach DVD, w formie, podręczników i broszur.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, że możemy trenować w ramach SOS-ów, bo dzięki temu możemy korzystać z większej ilości sprzętu, mamy dużo godzin treningowych – mówi Joanna Boduch z klasy siatkarskiej - Od kiedy trenujemy w ramach ośrodka siatkarskiego, jako zawodniczki UKS Jedynka odnosimy coraz więcej sukcesów: w województwie w kategorii kadetek, młodziczek, w superfinale kadetek - II miejsce czy wygrana w turnieju drużyn ćwiczących w ramach SOS-ów z naszego rocznika – mówi Justyna Łysiak. - Tak więc efekty widać.

W tej chwili trwa nabór do kolejnej klasy siatkarskiej w Publicznym Gimnazjum nr 1 w ramach Szkolnego Ośrodka Sportowego. Taka klasa daje uczennicom, gdyż nabór jest adresowany do dziewcząt, szkolenie w ramach ujednoliconych zasad, z myślą
o przygotowaniu kolejnych kadr dla najlepszych polskich drużyn i reprezentacji kraju.

Przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących, do którego należy PG nr 1, wzięli udział w konferencji poświęconej Szkolnym Ośrodkom Siatkarskim w Warszawie z udziałem m.in. minister Joanny Muchy i znanego wszystkim trenera Waldemara Wspaniałego, szefa projektu SOS.


Więcej informacji o projekcie na stronie: www.mlodzieżowasiatkowka.pl.

 
 

Czytamy tam m.in.:

 

"W ramach programu każdy Szkolny Ośrodek Siatkarski zostaje zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, finansowane jest także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do programu.

 
Do pracy przy projekcie powołani zostali koordynatorzy, którzy nadzorują program w poszczególnych województwach. Narzędziem wspomagającym pracę nauczycieli i koordynatorów jest system raportowania na platformie internetowej mlodziezowasiatkowka.pl. Dzięki któremu nauczyciel prowadzi zajęcia w ramach zunifikowanego programu szkolenia.
Co najważniejsze, platforma ułatwia także wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem planów szkoleniowych S.O.S. między zaangażowanymi w projekt osobami.


W ramach platformy z planów i konspektów lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać wszyscy nauczyciele i trenerzy. Dostępne są także materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych.

 
Program S.O.S., jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego. Szczególną wartością programu jest jego upowszechnianie połączone z wyrównywaniem szans zarówno dla nauczycieli, jak i młodych siatkarzy i siatkarek”.

 

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku