strona główna

16.06.2015

Rozwijamy skrzydła na Śląsku Opolskim

W ostatni weekend maja odbył się długo wyczekiwany wyjazd 20 uczniów zespołu szkół przy Specjalnym Ośrodku Szkolono – Wychowawczym w Kluczborku do Bierkowic i Opola w ramach projektu pod nazwą "ROZWIŃ SKRZYDŁA" realizowanego w terminie od 19-05-2015 r. do 30-06-2015 r.

 

 

Wyprawa ta stała się możliwa dzięki EDUPRZEWODNIKOM – nauczycielom Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kluczborku w składzie: Beata Bryk, Alina Oczowińska i Sławomir Tetelmajer, którzy założyli grupę nieformalną i opracowali projekt adresowany do wychowanków kluczborskiego ośrodka w tym wychowanków Domów Dziecka. Przedsięwzięcie to otrzymało solidne dofinansowanie w ramach projektu "Kierunek FIO” – konkursu grantowego realizowanego przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy”, współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i środków Samorządu Województwa Opolskiego. Realizację przedsięwzięcia jako dodatkowy opiekun wsparła także pani Urszula Krzyśków – nauczycielka kluczborskiego Ośrodka.

 

 


"ROZWIŃ SKRZYDŁA" to według pomysłodawców możliwość wielozmysłowego poznawania, doświadczania, przeżywania
w innych niż klasowo – lekcyjnych warunkach. To przestrzeń, gdzie młodzież z niepełnosprawnością intelektualną z radością „uczy się życia” w różnorodnych sytuacjach zgodnie z własnymi potrzebami i bardzo rożnymi możliwościami. Wszystkie zaplanowane w ramach projektu działania mają na celu wdrożenie wychowanków Ośrodka, w tym wychowanków Domów Dziecka do właściwego organizowania sobie wolnego czasu z wykorzystaniem lokalnych dóbr kultury oraz pobliskich atrakcji turystycznych. To już drugi taki projekt w Ośrodku. W październiku 2014 roku młodzież wraz ze swoimi zaangażowanymi opiekunami wyjechała w Góry Opawskie i zrealizowała tam wiele ciekawych inicjatyw w ramach projektu "EDULANDIA - kraina wszechstronnego rozwoju".

 

 


Przyczyną stworzenia projektu była rozpoznana potrzeba uczenia młodych ludzi odpowiedniego sposobu organizowania sobie czasu wolnego od niewłaściwych zachowań oraz różnorodnych uzależnień. Kolejny raz okazało się, jak bardzo było to wychowankom ośrodka potrzebne. Wychowankowie SOSW w Kluczborku jednogłośnie przyznali, że czas ROZWIJANIA SKRZYDEŁ był niezwykły, twórczy i bardzo dla nich ciekawy i pouczający.


Pobyt w Bierkowicach oprócz cennej możliwości przeżycia historycznej podróży, dzięki której można było dobrze poznać wieś opolską z okresu XVIII-XX wieku, dał wychowankom SOSW relaks i wytchnienie, bo właśnie tam-pośród drzew, łąk oraz wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych można było naprawdę solidnie odpocząć i oderwać się od trudów dnia codziennego.
Opolskie ZOO przyniosło z kolei ogromną radość i ekscytację. Wychowankowie Ośrodka z zainteresowaniem przyglądali się egzotycznym zwierzakom i z dużym zaciekawieniem czytali udostępnione o nich informacje. Ogłoszony przed wyjazdem konkurs fotograficzny zmotywował szkolnych fotografów-amatorów do robienia dużej ilości ciekawych zdjęć. Powstanie z tego pokonkursowa wystawa fotograficzna. Niektórzy uczestnicy wyprawy byli w opolskim ZOO po raz pierwszy.

 


Atrakcją weekendu była także wizyta w Pracowniach Zaczarowanego Świata Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji przy ulicy Dubois w Opolu i udział w Nocy Eksperymentów, gdzie na żywo odbywały się doświadczenia i pokazy z zakresu nauk przyrodniczych, robotyki, muzyki i nie tylko. Dla dzieci i młodzieży z Ośrodka było to niezwykłe przeżycie.


Ostatni dzień weekendowej wyprawy to wizyta w kinie HELIOS i plener "Szkice węglem" na opolskim rynku. Wychowankowie wrócili do Kluczborka naprawdę zadowoleni i troszkę zawiedzeni, że długo wyczekiwana PRZYGODA przeszła już do historii… Dzieci chętnie powtórzyłyby taki wyjazd. Czekający na swoje pociechy rodzice nie kryli słów uznania i wdzięczności dla organizatorów tego weekendowego przedsięwzięcia. Ich dzieci spędziły magiczne trzy dni w radosnej, pełnej przygód krainie, gdzie mogli ROZWINĄĆ SKRZYDŁA i przygotować się do wysokich, udanych lotów w przyszłym, dorosłym życiu…
 

Oprac: Alina Oczowińska
 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku