strona główna

8.02.2012

Od przedszkolaków do studentów  
 

O bogatej ofercie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, która również jako jedna z nielicznych w regionie prowadzi terapię psychomotoryczną dla najmłodszych dzieci – czytamy na łamach „Kulis Powiatu” z 9 lutego.

Do Poradni trafiają coraz młodsze dzieci. „- Kiedyś pierwszy kontakt z poradnią miały dzieci w wieku około ośmiu – dziesięciu lat – wyjaśnia Anita Kieslich, dyrektor PPP. – Teraz są to przedszkolaki, a nawet dzieci młodsze.

Z pomocy kluczborskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej korzystają dzieci w różnym wieku – od kilkumiesięcznych maluchów, przez przedszkolaki, uczniów, aż po maturzystów.

- Czasami bywa, że zgłaszają się do nas nawet studenci – informuje Anita Kieslich. – Chociaż mają swoje poradnie przy uczelniach, jeśli zmagają się z trudnymi problemami, nie odsyłamy ich z kwitkiem.

Maluchy trafiają do poradni na diagnozę, jeśli np. istnieje podejrzenie, że urodziły się z zespołem Downa, asymetrią ułożeniową lub są wcześniakami.

- Najmłodsze dziecko, jakie do nas trafiło, miało trzy miesiące – mówi Kieslich. – Rodzice zgłaszają się do nas, by uzyskać ocenę psychoruchową swej pociechy, a także dokument na przykład o konieczności objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem, na podstawie którego mogą ubiegać się o pomoc, terapię lub rehabilitację w placówkach, które się takimi sprawami zajmują. My taką terapią się nie zajmujemy.


Ale już dla dzieci starszych z całego powiatu kluczborskiego – począwszy od przedszkolaków – poradnia ma bardzo bogatą ofertę, która jest nieodpłatna.

- Jako jedna z nielicznych placówek na Opolszczyźnie prowadzimy terapię psychomotoryczną – tłumaczy pani dyrektor. – Jest ona skierowana do dzieci, które mają różne deficyty rozwojowe związane z mikrouszkodzeniami centralnego układu nerwowego.
Terapia psychomotoryczna koryguje zaburzenia mowy, ruchu, koordynacji wzrokowo – ruchowej, zachowania, emocji, pamięci, uwagi, czytania i pisania.

- Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach i prowadzone są w formie zabawy – objaśnia Kieslich. – Dzięki tej terapii dziecko szybciej się koncentruje, łatwiej się uczy, jest bardziej opanowane i lepiej zorganizowane.
Placówka oferuje także szkolenia dla rodziców, którzy się rozwodzą, by to wydarzenie jak najmniej negatywnie wpłynęło na ich dzieci.

Anita Kieslich - Dyrektor kluczborskiej Poradni
 

- Zajęcia prowadzone są indywidualnie i mamy naprawdę bardzo dużo chętnych – mówi dyrektorka. – Niektórzy rodzice przychodzą, bo się niepokoją o swoje pociechy, chcą im oszczędzić traumatycznych przeżyć, a niektórzy – aby uzyskać korzystną dla siebie opinię do sądu, która będzie kartą przetargową w czasie rozprawy rozwodowej. Takich opinii nie wydajemy, bo nie jesteśmy biegłymi sądowymi.
Poradnia ma w swojej ofercie także indywidualną terapię logopedyczną, terapię dla jąkających się, a prawdziwym hitem są warsztaty dla maturzystów, które uczą jak okiełznać stres związany z najważniejszym egzaminem w życiu i zaliczyć go z sukcesem.

- Teraz o warsztaty takie upominają się także uczniowie gimnazjów, którzy w trzeciej klasie zdają egzamin – informuje Kieslich.

A już niedługo kluczborska poradnia wzbogaci się o sprzęt do biofeedbacku, który jest wykorzystywany m.in. do pracy z dziećmi nadpobudliwymi ruchowo.”

MZ
 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku