strona główna

2.10.2012

Powiatowy Ośrodek Rehabilitacji oficjalnie otwarty

W miniony poniedziałek po zajęciu pozostałych w POR 400 m. kw. powierzchni na działalność rehabilitacyjną nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu, w całości sfinansowanego z budżetu powiatu.

Zaproszeni goście, włodarze gmin powiatu kluczborskiego, szefowie instytucji i firm współpracujących z powiatem, lekarze, w poniedziałek 1 października 2012 r., mieli okazję zobaczyć co udało się zrobić z budynkiem, który w stanie surowym, przez lata stał pusty, zmieniając właścicieli. Pomysłodawcą jego zagospodarowania był starosta Piotr Pośpiech. On też przypomniał historię obiektu.

Po przejęciu go od Caritas Diecezji Opolskiej udało się zamienić go w miejsce skupiające w jednym miejscu instytucje służące ludziom oraz rehabilitację dzieci i dorosłych wcześniej prowadzoną na terenie szpitala na dużo mniejszej powierzchni. Realizacja inwestycji była rozłożona na dwa lata.
 


W ubiegłym roku do POR przeprowadziły się: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. W ostatnich dniach można tam było przenieść działalność rehabilitacyjną, finalizując w ten sposób inwestycję tworzoną z myślą o mieszkańcach powiatu, tutejszych i nie tylko tutejszych pacjentach.
 

   

 


W nowym obiekcie klienci takich placówek jak PCPR, PPP czy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności mają lepsze warunki do udziału w zajęciach czy terapiach, w porównaniu do poprzedniej siedziby przy ul. Jagiellońskiej, gdzie miejsca była już za mało w stosunku do coraz bogatszej oferty zajęć i zwyżkującej liczby korzystających z nich osób.


Również działalność rehabilitacyjna w POR, prowadzona przez Powiatowe Centrum Zdrowia, jest teraz realizowana w bardziej komfortowych warunkach, co wyraźnie doceniają sami pacjenci. Na 400 m kw powierzchni znalazło się miejsce dla Dziennego Ośrodka Rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, oraz na rehabilitację dorosłych, w tym m.in. krioterapię, magnetoterapię. Poza masażami leczniczymi, oferowane są masaże kosmetyczne, możliwość korzystania z kompleksu saun (parowa, fińska, infrared), pomieszczenia z lampą solarną, groty solnej. Część tej działalności jest finansowana przez jest NFZ, cześć jest komercyjna.


Rehabilitacja umiejscowiona w POR może teraz przyjąć większą liczbę pacjentów, ale do tego potrzebny byłby większy kontrakt z NFZ. Dyrektor opolskiego oddziału NFZ nie ukrywał podczas otwarcia, że warunki do rehabilitacji w nowym miejscu wraz z wyposażeniem mocno zwiększają szanse na uzyskanie takiego kontraktu w najbliższym konkursie. W obiekcie znajduje się też Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień od Alkoholu.

Goście biorący udział w otwarciu POR, w tym także delegacja z partnerskiego powiatu Bad Duerkheim, mieli okazję zwiedzić budynek, komplementując pomysł na jego zagospodarowanie. Starosta, jako pomysłodawcą, podczas otwarcia podkreślał, że jego wizja mogła się zrealizować dzięki osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie, od projektantów, wykonawców, przez pracowników starostwa nadzorujących inwestycję. A została ona sfinansowana w całości z budżetu powiatu i kosztowała włącznie z zagospodarowaniem terenu ponad 5 mln zł.
 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku