strona główna

1.08.2013

Lasowice jadą z nami
 

Po 2 latach starań udało się doprowadzić do podpisania umowy z gminą Lasowice Wielkie na dowóz uczniów do szkół realizowany w ramach publicznego transportu zbiorowego. Umowa zacznie obowiązywać od 1 września i przewiduje się ponad 3-letni okres współpracy.


Lasowice Wielkie to już piąta gmina, która zdecydowała się na zawarcie umowy z powiatem, który kilka lat temu przejął PKS.


- Mamy takie umowy ze wszystkimi naszymi gminami i gminą Gorzów Śląski z powiatu oleskiego, co jest bardzo ważne i dobre dla pasażerów, bo wreszcie możemy mówić o racjonalnej sieci połączeń lokalnych obejmującej cały powiat kluczborski i o sprawniejszej komunikacji między miejscowościami z poszczególnych gmin – wyjaśnia Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.


Przygotowywany jest nowy rozkład jazdy, uwzględniający umowę z Lasowicami. Zostanie on opublikowany pod koniec sierpnia i zacznie obowiązywać od 1 września. W tym czasie PKS przygotuje przystanki, tablice z rozkładami jazdy.


- Do obsługi gminy Lasowice Wielkie skierowane zostaną trzy duże komfortowe autobusy – mówi Marcin Wiecha, członek zarządu kluczborskiego PKS-u.


- Pracujemy aktualnie nad maksymalnie spójną siecią połączeń spinającą miejscowości z poszczególnych gmin między sobą, a do tego nieodzowna była umowa z gminą Lasowice Wielkie. Radzie tej gminy i wójtowi chciałbym podziękować i obiecać, że usługi w ramach umowy będą świadczone na wysokim poziomie – zaznacza kluczborski starosta.


Powiat jako właściciel PKS-u zamierza też opracować system ulg na bilety miesięczne dla uczniów, którzy szkół prowadzonych przez samorząd powiatowych, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Licealno–Technicznych.


- Chcemy by dojeżdżający uczniowie wybierając nasze szkoły mogli liczyć na wygodny dojazd i ulgi dofinansowane przez powiat – dodaje Piotr Pośpiech.


Propozycje ulg mają być przedstawione radnym powiatu do akceptacji na początku przyszłego roku, czyli po uzgodnieniu sieci połączeń powiatowych.


Przypomnijmy na dziś jako jedyny w województwie porozumiał się ze wszystkimi swoimi gminami w kwestii dowozu uczniów połączonego z transportem publicznym. Dzięki czemu do autobusów przewożących do tej pory dzieci do szkół mogą się dosiadać zwykli pasażerowie, którzy mają możliwość korzystać z kursów, których wcześniej nie było, bądź jako nierentowne zniknęły. Rozwiązanie się w gminach korzystających z tej współpracy się sprawdza.


Pierwsza współpracę podjęła gmina Byczyna, później gmina Kluczbork, kolejne to Wołczyn i Gorzów Śląski. Wszystkie te gminy przekazały PKS-owi transport uczniów do szkół. Gminy Byczyna i Kluczbork zostały też udziałowcami PKS-u.

Oprac. M. Kluf

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku