strona główna

5.10.2012

Wizyta niemieckich przyjaciół

Gród w Byczynie, kluczborski zalew, kampus "Stobrawa", nowy ośrodek rehabilitacji i inkubator przedsiębiorczości – między innymi te miejsca odwiedzili goście z Bad Duerkheim podczas ostatniej partnerskiej wizyty. Szczególne wrażenie zrobił Inkubator i zalew, zaciekawiły ich też mocno rozwiązania techniczne i ekonomiczne.

Wizyta, która trwała od 28 września do 2 października, zbiegła się z otwarciem Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji. Goście z Niemiec mieli okazję w nim uczestniczyć zobaczyć nowo otwartą część typowo rehabilitacyjną, z gabinetami masażu, saunami czy grotą solną.

Wcześniej zobaczyli jak funkcjonuje działający od niedawna Inkubator Przedsiębiorczości, który pomaga początkującym przedsiębiorcom stawiać pierwsze kroki na lokalnym rynku. Goście mieli okazję porozmawiać z szefami nowo powstałych tam firm.

- Byli zaciekawieni taką formą wspierania przedsiębiorczości, jak wynajem lokali po preferencyjnych cenach w okresie pierwszych kilku lat działalności – mówi Paweł Wąsiak, dyrektor Inkubatora. - U nich stosuje się wsparcie podobne do tego, jakie oferują nasze urzędy pracy w formie dotacji na założenie firmy.

- Niemieccy goście zwiedzali głównie nowe inwestycje i poznawali naszą lokalną kulturę i tradycje – informuje Piotr Nowak z Referatu Promocji Starostwa Powiatowego w Kluczborku, który opiekował się niemiecką delegacją.
 

      


Spotkania z włodarzami powiatu Piotrem Pośpiechem, wicestarostą Mieczysławem Czaplińskim, sekretarzem powiatu Adam Radomem, skarbnikiem Wandą Słabosz sprzyjały wymianie doświadczeń, zadawaniu pytań dotyczących naszych nowych inwestycji. Delegacja odwiedziła też Kraków, by poznać największe i najpiękniejsze zabytki dawnej stolicy Polski.


 


Uwieńczeniem wizyty była pożegnalna kolacja w Pałacu Pawłowice. Tego wieczoru nasi goście, wśród których znajdowali się również przedstawiciele Fundacji Siebenpfeiffera przekazali włodarzom powiatu „Gołębia Pokoju”.

 

- Trzydzieści takich statuetek krąży dziś po całym świecie i przekazywane są z rąk do rąk znanych osobistości, szefów państw i instytucji. – jedna z nich dotarła do Kluczborka. Ich lot symbolizuje poszanowanie dla praw obywatelskich, pragnienie wolności i pokojowej współpracy pomiędzy narodami – tłumaczy cel tego przedsięwzięcia Piotr Nowak.
 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku