strona główna

13.07.2017

Powiat kupuje nowe autobusy dla PKS


Chodzi o zakup 13 nowych pojazdów. Pierwsze z nich trafią do naszego PKS-u na początku przyszłego roku. Ich zakup zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu z opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ostateczna cena będzie znana po przetargu.

 O zakupie floty dla PKS piszą nawet ogólnopolskie branżowe portale, m.in. infobus.pl. Ujmują temat od strony technicznej nadmieniając, że powiat chce kupić: 8 międzymiastowych autobusów klasy maxi wysoko lub średnio podłogowych, które mają pomieścić 74 pasażerów, w tym ma być nie mniej niż 49 miejsc siedzących, oraz pięć autobusów niskowejściowych, mieszczących 81 pasażerów, w tym co najmniej 41 miejsc siedzących.

Wszystkie zamawiane przez powiat autobusy mają być napędzane silnikami diesla spełniającymi normę Euro 6. Dostawy rozłożono na 2 transze. Pierwsze 5 autobusów międzymiastowych i trzy niskowejściowe mają trafić do naszego PKS-u
w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kolejne - prawdopodobnie w listopadzie.

Przypomnijmy, że autobusy zostaną kupione w ramach największego w regionie partnerskiego projektu pn. "Realizacja strategii niskoemisyjnych na obszarze subregionu Północnego Województwa Opolskiego". Projekt zakłada zakłada wykonanie inwestycji, które wpłyną na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. za łączną kwotę 51,8 mln zł dla 14 samorządów z północy Opolszczyzny.

Do tej pory samorządy indywidualnie starały się o dotacje i realizowały inwestycje na swoim terenie. Teraz na dofinansowanie mają szanse projekty partnerskie dla subregionów, takie jak ten, którego liderem jest powiat kluczborski. Sprawiają, że samorządy działają razem, a inwestycje są spójne dla całego subregionu. W tym przypadku 14 samorządów skorzystało
z okazji, że w obecnym rozdaniu Unia finansuje akurat inwestycje niskoemisyjne i postanowiły powalczyć o pieniądze, zgłaszając zadania, które mogły liczyć na dofinansowanie.

Lider, czyli powiat kluczborski opracował wniosek (kilkadziesiąt segregatorów wymaganej dokumentacji), złożył go i przez kolejne 2,5 roku będzie czuwał nad realizacją, co przy dużej liczbie partnerów i tak wysokiej kwocie inwestycji jest ogromnym wyzwaniem.

- 70 km dróg rowerowych na obszarze trzech powiatów: kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego poprawi
bezpieczeństwo rowerzystów wzdłuż najbardziej ruchliwych tras. Sieć połączeń rowerowych plus 291 miejsc parkingowych powinno zachęcać do rezygnowania z samochodów. Po to również, oraz żeby wzmocnić transport publiczny na obsługiwanych przez nas liniach na północy Opolszczyzny kupujemy 13 autobusów dla PKS o niskiej emisji spalin i wdrożymy tzw. dynamiczną informację pasażerską połączoną z aplikacjami na telefonie
- wylicza starosta Piotr Pośpiech.

Przypomnijmy, że pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Efektem wdrożenia projektu ma być roczny spadek gazów cieplarnianych o ponad 600 ton, a roczne wykorzystanie wybudowanych nowych miejsc postojowych ma sięgnąć ponad 44 tysięcy sztuk.
 

Projekt w liczbach:

15 nowych autobusów (13 kupuje powiat, 2 - gmina Dobrodzień)
1159 osób – to pojemność nowo zakupionego taboru jak chodzi o pasażerów
73,5 km wybudowanych dróg dla rowerów
10 obiektów parkuj i jedź
11 obiektów Bike&Ride
291 miejsc postojowych w wybudowanych obiektach "parkuj i jedź".
136 stanowisk postojowych w wybudowanych obiektach Bike&Ride
5 zintegrowanych węzłów przesiadkowych
16,51 km wyznaczonych ścieżek rowerowych
618,59 tony równoważnika CO2 to szacowany efekt projektu jak chodzi o spadek emisji gazów cieplarnianych
44 060 – to zakładana liczba samochodów, które skorzystają z miejsc postojowych w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź”


 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku