strona główna

18.08.2017

Jak Młodzieżowy Dom Kultury podbił Europę!

 

Ich głosy zapierają dech w piersiach, profesjonalizm szokuje jurorów i deprymuje konkurencję. Mowa o wokalistach z prowadzonego przez powiat Młodzieżowego Domu Kultury. Wygrali dwa europejskie festiwale. Powiat dofinansował ich start.
Trzy złote medale, cztery srebrne i cztery brązowe oraz zaproszenie na festiwale na Litwę i do Izraela i – to nagrody wyśpiewane przez podopiecznych piosenkarki i trenerki muzycznej Magdy Dureckiej z jej Studia Piosenki w Młodzieżowym

Domu Kultury.

 


Jej grupa Studio Singers w składzie Paulina Kość, Sylwia Rubin, Kornela Łęgowa, Rafaela Maruska, Patrycja Czaja, Paulina Karbowniczek i Klaudia Biczysko otrzymało złoty medal w bardzo silnie obsadzonej kategorii za cover piosenki Michaela Jacksona w nieco gospelowej wersji na głosy, która zaskoczyła pozytywnie publiczność i jurorów.
Złote medale wyśpiewały również Aleksandra Urbańska (kategoria do lat 10) i Sylwia Rubin (20-25 lat). Srebrne: Mateusza Gędek, Aleksandrę Pasek oraz Kornela Łęgowa, która drugi srebrny medal wyśpiewała w duecie z Rafaelą Maruską.
Brązowe medale wyśpiewali w duetach Aleksandra Pasek i Mateusz Gędek, Paulina Karbowniczek i Rafaela Maruska, oraz solo Klaudia Biczysko.


Na festiwal do Macedonii pojechało 11 wokalistów, rywalizowali z konkurencją 11 krajów i przywieźli w sumie 10 medali. To prestiżowa impreza, transmitowana przez ogólnokrajową telewizję.
Przygotowania do występów trwały kilka miesięcy, także w czasie wakacji. Podopieczni Magdy Dureckiej przygotowali łącznie 26 utworów i choreografię do utworów zespołowych.


- Nasz start nie byłby tak naprawdę możliwy bez pomocy ze strony powiatu i starosty Piotra Pośpiecha – mówi Magda Durecka. – Wsparł nas, żebyśmy mogli powalczyć o nagrody zagranicą, w prestiżowym konkursie, zmierzyć się z międzynarodową konkurencją i pokazać na co nas stać – dodaje.

 

 
Przypomnijmy, że to nie pierwszy taki sukces. W jednej z poprzednich edycji festiwalu w Macedonii Studio Piosenki również zgarnęło większość nagród. Warto dodać, że nasza zwycięska ekipa dołożyła swoją cegiełkę do organizacji wyjazdu. Zyskali wsparcie lokalnych przedsiębiorców, szczególnie Pana Adama Gronka, właściciela firmy transportowej, który zapewnił dojazd do Macedonii, a także zebrali nieco funduszy podczas jubileuszowego koncertu naszego Studia Piosenki w Kinie Bajka czy w Restauracji pod Arkadami.


Kolejny sukces wokalistów z MDK to „medalowy zawrót głowy”, który zgotował na międzynarodowym festiwalu w Pradze Chór Gospel, prowadzony przez Marlenę Liśkiewicz.

- My znaleźliśmy się tam niejako przez przypadek – mówiła po powrocie z konkursu Marlena Liśkiewicz, dyrygentka Chóru Gospel. - Z reguły nie bierzemy udziału w festiwalach, raczej zajmujemy się oprawą imprez. Ale otrzymaliśmy zaproszenie od dyrektora praskiego festiwalu po tym jak nas posłuchał na jednej z powiatowych imprez.
Przygotowania organizacyjne do wyjazdu trwały kilka miesięcy. - Artystycznie byliśmy gotowi, ale trzeba było zorganizować fundusze na wyjazd dwunastoosobowej grupy. I tu pomógł nam między innymi starosta Piotr Pośpiech.

 

 

 

 

Festiwal w Pradze trwał dwa dni. W tym czasie kluczborczanie aż trzykrotnie stawali do rywalizacji i kasowali rywali, mimo, że jeden z jurorów stwierdził, że gospel wykonywany po polsku nie ma szans. Po występie zmienił zdanie i oświadczył publicznie, że jest pod wrażeniem.

Chór, który występował w składzie: Paulina Kość, Agnieszka Zgid, Marzena Liśkiewicz, Diana Konstanciuk, Aleksandra Witaszek, Paulina Kwiatkowska, Karolina Gandża, Lia Andriczuk, Katarzyna Moczarna, Sylwia Rubin i Weronika Miskala , oprócz nagrody, jako jedyny - na prośbę organizatorów – zaśpiewał na gali. Dzięki nagrodzie w Pradze chór z MDK-u będzie mógł wystąpić na przyszłorocznym Festiwalu Majowa Nutka w Częstochowie bez wpisowego.

Jeszcze jeden sukces „dośpiewał” nie tak dawno do tej listy Mateusz Gędek, podopieczny Magdy Dureckiej. Zdobył Grand Prix w konkursie solistów na Festiwalu Młodych Talentów w Opolu i nagrodę Radia Opole, którą jest 16-godzinna sesja nagraniowa w legendarnym Studio M.
 


 

Piotr Pośpiech, starosta kluczborski:

- Ogromnie się cieszę i gratuluję wszystkich nagród wokalistom, przy czym trochę spodziewałem się, że tak będzie, bo znam ich możliwości, podobnie jak każdy kto ich kiedykolwiek słyszał – mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. – To pokazuje, jak wysoki jest poziom zajęć w naszym MDK, i że prowadzona przez powiat średniej wielkości placówka, tu gratuluję dyrektorowi i instruktorom, może być czymś w rodzaju bardzo dobrej szkoły wokalu, dla tych, którzy chcą się w tym kierunku rozwijać lub ze śpiewaniem związać swoją przyszłość. No i jak „śpiewająco” reklamowali nasz powiat.

 

 

Oprac. M. Kluf
 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku