strona główna

10.11.2015

Co "Mickiewicz" robił na Wyspach?

 

Gimnazjaliści i licealiści z naszego ZSO im. Adama Mickiewicza, od września 2014 roku biorą udział w kolejnym projekcie realizowanym w ramach akcji 2 „Partnerstwa Strategiczne - Współpraca Szkół" razem z kolegami z Włoch (Pescara), Portugalii (Braganca), Hiszpanii (Ledesma) i Anglii (Brighouse). Co przyniosła ta współpraca?

 - Celem projektu jest rozwijanie umiejętności czytania w języku polskim i angielskim, z elementami pisania. Przedsięwzięcie to ma również sprzyjać rozwijaniu kompetencji społecznych i obywatelskich uczniów - mówi koordynatorka projektu Agata Murzyńska, nauczyciel w ZSO . - W naszej szkole uczestnikami tego projektu są uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz pierwszych liceum. W dniach od 17 do 24 października odbyło się krótkoterminowe spotkanie szkoleniowe (mobilność)
w Brighouse/Haworth w Anglii jako część projektu Super European Reader, Erasmus+.

Celem tego spotkania był udział w ogólnoeuropejskim konkursie czytania w języku angielskim oraz poznanie kultury brytyjskiej poprzez zwiedzanie malowniczego regionu Yorkshire the Humber w hrabstwie West Yorkshire.

W trakcie tego spotkania uczniowie ZSO wraz z innymi uczestnikami projektu (z Włoch, Portugalii oraz Hiszpanii) brali udział
w zajęciach aktywizujących czytanie w języku angielskim ze szczególnym nastawieniem na płynne czytanie oraz czytanie ze zrozumieniem.

 

 


W turnieju o tytuł Super European Reader walczyło 72 uczniów z krajów partnerskich. Uczniowie z ZSO zdobyli 6 takich tytułów, w tym Weronika Wietrzyk otrzymała drugi najlepszy wynik w turnieju.

Wszyscy uczestnicy mieszkali razem w hostelu w Haworth (wiosce, w której tworzyły siostry Bronte), co dało im niesamowitą okazję do wspólnego ćwiczenia czytania, podnoszenia swoich umiejętności językowych oraz lepszego poznania kultury
i tradycji krajów partnerskich, a to z kolei sprzyjało rozwijaniu kompetencji społecznych i obywatelskich uczniów. Ponadto uczniowie mieli okazję zwiedzić miasto York, Leeds, Cambridge, Brighouse oraz Haworth.Oto opinie uczestników:

Ewa Kopik, uczennica klasy 1A LO:
- Od zeszłego roku szkolnego nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus. Przez cały rok uczniowie uczestniczyli w spotkaniach projektowych oraz wykonywali zadania projektowe. Podsumowaniem naszych wysiłków był konkurs czytania, który odbył się w maju. Z pośród wszystkich uczestników projektu wybrano 12 osób, które pojechały do Anglii, po to aby przestawić swoje umiejętności czytania na tle innych państw europejskich. Pobyt w Anglii rozpoczął się 17 października i trwał tydzień. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, m.in. Cambridge, Leeds, York, Haworth. W ostatniej wymienionej miejscowości znajdował się nasz hostel w którym przez ten tydzień mieszkaliśmy. Przez cały pobyt poznaliśmy wspaniałych ludzi i świetnie się bawiliśmy. Kadra nauczycielska świetnie się nami opiekowała, panowała miła atmosfera, dzięki temu ten wyjazd był jeszcze lepszy. Mieliśmy okazję rozwijać nasze umiejętności językowe, co było chyba jednym z ważniejszych punktów tego wyjazdu. Uważam, że ten projekt daje nam możliwość rozwoju, a przy tym świetną zabawę, dlatego uważam że warto korzystać z takich rzeczy, jeśli odbywają się one w naszej szkole.


Natalia Gazdecka, uczennica 1E LO:
- Przez siedem dni mogliśmy obcować z brytyjską kulturą,zwiedzać miasta takie jak York czy Leeds a także ćwiczyć swój język angielski w praktyce. Wyjazd ten sprawił, że mogłam poznać inne narody, zwiedzić ciekawe miejsca i podszkolić swój język obcy. Było to wspaniałe doświadczenie, które zapamiętam na bardzo długo.

Zdjęcia oraz bieżące informacje są też na stronie: https://www.facebook.com/Super-European-Reader-Kluczbork-650723611720942/
 

 

Oprac. M. Kluf


 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku