strona główna

12.09.2013

Wielki zjazd absolwentów

W mieście swojej młodości, na konferencji z okazji 60-lecia utworzenia działającego do 1975 r. Liceum Pedagogicznego, spotkało się ok. 150 absolwentów tej szkoły. Poświęcono jej także książkę.

„Nieść kaganek oświaty. Dzieje kształcenia nauczycieli w Kluczborku (1953-1975)” - to tytuł publikacji przygotowanej przez nauczycieli i absolwentów Liceum Pedagogicznego, dziś naukowców – Kazimierza Burtnego, Bogdana Cimałę i Zenona Jasińskiego.

Jubileusz 60-lecia rozpoczęła Msza św. w intencji nauczycieli i absolwentów
w kościele NSPJ. Jedynie hala OSiR-u była w stanie pomieścić tak dużą liczbę osób, które chciały wziąć udział w konferencji będącej jednocześnie zjazdem absolwentów i tam właśnie odbyła się część naukowa połączona z występami gimnazjalistów z kluczborskiej „Piątki” i uczniów Gminnej Szkoły Muzycznej, oraz mniej oficjalna, poświęcona wspominaniu kolegów, nauczycieli, odkrywaniu ich dalszych losów.
 


Konferencję, w imieniu swoim i burmistrza Kluczborka, otworzył starosta Piotr Pośpiech, którego mama była – jak się okazało - absolwentką pierwszego rocznika, wstępującego w progi Liceum Pedagogicznego.

- W budynkach dawnego Liceum Pedagogicznego w tej chwili funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, jednostka organizacyjna powiatu, a zatem w murach, gdzie rozwijały się wasze talenty dziś ciągle pracują nauczyciele, a dzieci i to te najbardziej potrzebujące pomocy, ciągle tę pomoc tam znajdują – zwrócił się do absolwentów starosta. - Przyjmijcie tymczasem od nas wszystkich serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży i za to co czyniliście dla lokalnych środowisk, w których przez całe zawodowe życie pracowaliście.

Do życzeń od gospodarzy powiatu i gminy dołączyły te od zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: wiceminister MSW Stanisław Rakoczy i poseł Andrzej Buła, przedstawiciel opolskiego Kuratorium, radna powiatu i przewodnicząca powiatowego oddziału ZNP Irena Kielar, dyrektor OSiR-u Andrzej Olech.


Wśród prelegentów konferencji byli nauczyciele i uczniowie Liceum Pedagogicznego oraz zaproszeni goście:
- prof. dr hab. Stanisław Rogala, Wprowadzenie do konferencji
- mgr Roman Kamiński, Problemy oświaty i szkolnictwa w Kluczborku
- prof. dr Kazimierz Burtny, Przygotowanie zawodowe kandydatów na nauczycieli w kluczborskim Liceum Pedagogicznym
- dr hab., prof. UJ, Zofia Gawlina [Derejczyk], Rzecz o nabywaniu kompetencji wychowawczych w liceum pedagogicznym
- dr hab., prof. DSW, Marek Heine, O edukacji pedagogicznej z kilku perspektyw
- dr hab. prof. KUL Edward Fiała, O trzech kręgach prawdy egzystencjalnej: libido, idol, kerygmat
- dr hab., prof. WSB, Stanisław Zagórny, Od zajęć pozalekcyjnych do zainteresowań socjologią i kulturą
- prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński, Misyjność i wartość liceów pedagogicznych. Mity i realia.

Więcej informacji o tym wydarzeniu, wspomnień, anegdot, ciekawostek o szkole i jej absolwentach, wśród których jest nawet... wiceadmirał będzie można przeczytać w najbliższym numerze tygodnika „Kulisy Powiatu Kluczbork Olesno” 19 września br.
 

 

Oprac. M. Kluf

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku