strona główna

13.03.2014

Pracownia Filmoteki Szkolnej w ZSO otwarta

 

Pracownia mieści się w zaadaptowanej na salę kinową klasie w kluczborskim Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jest to trzecia placówka w kraju i jedyna na Opolszczyźnie, w której Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje swój projekt polegający na umożliwieniu dostępu do ponad 100 polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych.


Oficjalne otwarcie Pracowni Sztuki Filmowej nastąpiło w środę, 12 marca,
o godz. 11.00 w ZSO. Poprzedziła je konferencja prasowa z udziałem m.in. pełnomocnika dyrektor PISF Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, starosty Piotra Pośpiecha i burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara oraz Iwony Baldy, koordynatorki projektu na Opolszczyźnie i polonistki w ZSO. Goście
z PISF-u podkreślali jej ogromną rolę i zaangażowanie w doprowadzeniu do powstania w ZSO pierwszej w regionie Pracowni Sztuki Filmowej.

 
Z okazji otwarcia pracowni prof. Sławomira Bobowski z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład dla nauczycieli pt. „X muza, a edukacja i wychowanie w szkołach ponadpodstawowych”,
a uczniowie wzięli udział w debacie filmowej poprowadzonej przez krytyków filmowych - Kaję Klimek i Błażeja Hrapkowicza.


„Pracownie Sztuki Filmowej to kolejna inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach, wspomaga nauczycieli w procesie dydaktycznym i realizowaniu działań filmowych angażujących młodzież i lokalne społeczności” – czytamy w informacji PISF o projekcie.
W ramach tego projektu Pracownie Filmoteki Szkolnej są dostosowywane do wyświetlania, wyposażane w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Powiat dołożył 6 tys. zł do adaptacji pomieszczenia.

 

 


Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik PISF zaznacza, że nasza szkolna sala kinowa będzie też udostępniana mieszkańcom. – Mam nadzieję, że będzie to miejsce często odwiedzane a po projekcjach będą odbywać się dyskusje – powiedziała na antenie Radia Opole.


Iwona Baldy, koordynatorka projektu w województwie opolskim uważa, że utworzenie pracowni może przyczynić się do do powstania w kluczborskim liceum klasy filmowej.


– Jej powstanie jest uwarunkowane jedynie zainteresowaniem ze strony uczniów. Jestem otwarty na ten pomysł – powiedział Radiu Opole starosta Piotr Pośpiech.


Zastosowana technologia pozwala w klasie kinowej na dostęp do filmów w jakości HD czy stworzenie lekcji z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej Filmoteki Szkolnej. Pracownia pozwala również na tworzenie filmów przez samych uczniów, a PISF planuje zorganizować festiwal takich produkcji.

O otwarciu Pracowni Sztuki Filmowej oprócz regionalnych mediów http://www.radio.opole.pl/2014/marzec/wiadomosci/jedyne-takie-kino-w-wojewodztwie.html  informował też 12 marca Teleexpres.

 

 

Oprac. M.Kluf

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku