strona główna

24.10.2016

Kalendarz powiatu na 2017 rok

 

Powiat kluczborski po raz kolejny wydał kalendarz z ludźmi pochodzącymi z naszego terenu lub tu mieszkającymi, którzy odnieśli sukces w różnych dziedzinach lub mają potencjał. Tegoroczne wydawnictwo jest podsumowaniem trzech edycji kalendarzy z lat 2014, 2015 i 2016. Na jednoplanszowej publikacji znalazły się fotografie wszystkich bohaterów tamtych kalendarzy.

 

kliknij, aby powiększyć

 

Z kalendarzem związana jest tradycyjnie akcja pomocy.

Kalendarz jest rozprowadzany w Starostwie Powiatowym w Kluczborku, ul. Katowicka 1, pokój 410 za symboliczną cegiełkę

w cenie 5 zł. Dochód z cegiełek zostanie tradycyjnie przeznaczony na leczenie chorych mieszkańców naszego powiatu. Tym razem będą to: 22-letni Mateusz Wilczek oraz 8-letni Patryk Chmielewski.


 

Na kartach kalendarza na 2017 rok znaleźli się:

 

Wojciech Poprawa – tenor w zespole pieśni i tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, z którym występuje na scenach całego świata. Koncertuje też ze swoim zespołem „Wojciech Poprawa i Przyjaciele”. Były uczeń pobliskiej „Jedynki”.

Rafał Piekoszewski - producent i reżyser popularnych programów TVN m.in. Szymon Majewski Show, Pod napięciem”, „Mamy cię” oraz wielkich widowisk telewizyjnych tej stacji. Zaczynał od szkolnych przedstawień i klasowego kabaretu w kluczborskim „Ogólniaku”.

Anna Skibska - Artystka, rzeźbiarka mieszkająca na stałe w USA. Jej prace nabywają artyści
i koronowane głowy. Wypracowanej przez nią technice nadano jej imię, podobnie jak pracowni w Ośrodku Sztuk Pięknych
w Seattle, gdzie mieszka i tworzy.

Radosław Krzyżowski – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Gra w popularnym serialu „Na dobre i na złe”, na co dzień związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Urodził się i dorastał w Kluczborku. Dziś mówi o nim „miasto, które miało to wszystko, czego dzieciak potrzebował, żeby mieć fantastyczne dzieciństwo”.

Piotr Jurkowski – kluczborczanin, który jako licealista wymyślił Stolica Reggae Festiwal, wokalista – uczestnik wielu telewizyjnych talent show, m.in. „Szansy ma sukces”. Bitwy na głosy”, X Factora, a także opolskich „Debiutów” na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2012 r.

Kluczborski Klub Karate – prawdziwa kuźnia talentów karate tradycyjnego, z której wyszli wielokrotni mistrzowie świata
i Europy w tej dyscyplinie. Karatecy z kalendarza to: trener Andrzej Olech, Rafał Panaszek, Maciej Kalandyk, mistrzowie świata: Łukasz Radwański i Łukasz Wójcik.

Jagoda Krzemińska – utalentowana flecistka, która zwyciężyła w finale ogólnokrajowego konkursu „młody Muzyk Roku”
i reprezentantka Polski w prestiżowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. W ostatnie święta wystąpiła
w nowojorskiej Carnegie Hall.

Mariusz Urbanek – publicysta i pisarz, felietonista miesięcznika „Odra”, aktor popularnych książek „Zły Tyrmand”, „Kisiel”, „Romans biurkowy”, „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”, a ostatnio biograficznych opowieści o Janie Brzechwie i Julianie Tuwimie. Absolwent kluczborskiego LO, do którego wraca na spotkania autorskie.

Magda Durecka – piosenkarka i autorka tekstów, laureatka II nagrody na XXX Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki – Opole 1993. Gospodyni telewizyjnego koncertu życzeń. Dziś z fantastycznym skutkiem odkrywa i szlifuje talenty wokalne w Młodzieżowym Domu Kultury w Kluczborku.

Grzegorz Sulikowski – Ceniony perskusista, studiował na Wydziale Jazzu w Katowicach współpracuje z kilkoma zespołami. Z jednym z nich wystąpił w programie Must be the music.

Jerzy Krzciuk – najpopularniejszy mors w Polsce, w lodowatej wodzie spędził łącznie ponad 400 godzin, multirekordzista
w wyczynach siłowych. Wszystkie z nich trafiły do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Informowały o nich ogólnopolskie
i zagraniczne media.

Leszek Dawid – reżyser filmowy, scenarzysta, twórca znanych filmów „Bar na Viktorii”, „Ki” i „Jesteś Bogiem” - okrzykniętego jednym z najważniejszych obrazów dekady. Laureat najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Polsce. Absolwent kluczborskiego „Mechanika”.
 

Aneta Martynów - redaktor naczelna polskiej edycji "Women's Health i redaktor prowadząca magazynu "Men's Health", który jest absolutnym liderem wśród lifestylowych miesięczników dla mężczyzn. Absolwentka kluczborskiego "Ogólniaka".

Zespół "Bakshish" - legenda polskiej muzyki reggae. Wielu miłośników tego gatunku o Kluczborku usłyszało właśnie dzięki Bakshishowi. W obecnym składzie zespołu z Kluczborka pozostali - założyciel i lider zespołu Jarek "Jarex" Kowalczyk i basista Damian Poprawa. Wspomagają ich: Krzysztof Niedźwiedzki, Michał Kotas i Janusz Binkowski.

Zbigniew Sikora - od 20 lat - aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, a wcześniej Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Według recenzentów prezentuje starą szkołę polskiego aktorstwa opartą na nienagannym warsztacie i drobiazgowym przygotowaniu. Dzieciństwo spędził w Wołczynie, a młodość w Kluczborku.

Jarosław Przybył - uznany sędzia piłkarski, którego największym dotychczasowym osiągnięciem jest prowadzenie ubiegłorocznego finału Polski. Sędziuje mecze piłkarskiej ekstraklasy, a na co dzień uczy w wychowania fizycznego
w Publicznym Gimnazjum nr 5 w Kluczborku.

Jacek Nizinkiewicz - dziennikarz "Rzeczpospolitej", pracował m.in. w "Przekroju", Radiu ZET, portalu Onet.pl, współpracuje
 z "Playboyem", "Press", "Teraz Rock". Przeprowadza wywiady z czołowymi postaciami polskiej secny politycznej oraz osobowościami świata sztuki i kultury. Wołczynianin, absolwent kluczborskiego "Mechanika".

Sławomir "Sowa" Puchała - muzyk i perkusista. Współpracował m.in. z Dodą, Perfectem, Patrycją Markowską, Gienkiem Loską, Wojtkiem Ezzatem, Stachurskym, Anią Dąbrowską, in-Grid, Catherine, Magdą Tul, Kapelą Pieczarków, Bipolar Bears. Pierwsze kroki stawiał w kluczborskich zespołach, dziś jako ceniony perkusista sam promuje debiutujących artystów.

Sylwia Nasiadko - dziennikarka i producentka amerykańskiego AOL Studios i HuffPost Live, internetowej telewizji należącej do Huffington Post, jednego z najbardziej wpływowych portali na świecie. Pochodzi z Wołczyna, do którego zawsze chętnie wraca ze swojego ukochanego Nowego Jorku.

Aleksandra Ziora - była wokalistka znanego zespołu Sumptuastic, posiadaczka pięciooktawowego głosu, który wywoływał ten sam efekt, czyli "ciary" i publiczności i deszcz nagród na muzycznych przeglądach. Talent swój rozwijała w Młodzieżowym Domu Kultury.

Aleksandra Blana - jedna z prekursorek Zumby w Polsce, pierwsza instruktorka tej formy fitnessu na Opolszczyźnie. Wielokrotna organizatorka i uczestniczka lokalnych oraz ogólnopolskich maratonów Zumby w Polsce oraz bicia rekordów
w liczbie osób ją tańczących. Na co dzień - właścicielka klubu fitness.

Adam Sokołowski - od lat wygrywa wszystkie konkursy wiedzy o sporcie. Dzięki zwycięstwom w turniejach. Począwszy od 1992 r., był na prawie wszystkich igrzyskach olimpijskich. Przez sportowców nazywany "Królem polskich kibiców". Zawodowo - ceniony kluczborski notariusz.

Kamil Radom - wokalista zespołu HORYZONT, którego utwory coraz częściej można usłyszeć w ogólnopolskich stacjach radiowych i telewizyjnych. Współpracuje także z Opole Gospel Choir, z którym wielokrotnie występował na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Pochodzi z podbyczyńskich Polanowic.

Tomasz Wójcik - gitarzysta znanego zespołu Maleo Reggae Rockers, kompozytor aranżer. Przez wiele lat członek legendarnej kluczborskiej grupy Bakszysz. Współpracował przy projektach m.in. Joszko Brody, Sidneya Polacka (T.Love), Jarka "Jarexa" Kowalczyka. Nikt nie potrafi reggae na gitarze tak jak on.

Slav Zatoka - fotografik z Los Angeles w Kalifornii, absolwent kluczborskiego LO. Znany portrecista i fotograf architektury
oraz reżyser nagradzanego na festiwalach filmów dokumentalnych obrazu Fighter's Room. Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną, realizacjami video dla korporacji, ale też indywidualnymi projektami fotograficznymi w różnych zakątkach świata.

Joachim Mencel - uznany pianista jazzowy, kompozytor wykładowca i producent muzyczny. Uczęszczał do kluczborskiej szkoły muzycznej. Aranżował utwory dla Ewy Bem, Anny Marii Jopek, Mieczysława Szcześniaka, Niny Stiller, Kaissy. Grał m.in.
z Nigelem Kennedym. Autor muzyki do filmów i spektakli.

MKS Kluczbork - najlepsza drużyna piłkarska Opolszczyzny, rozpoznawalna marka na piłkarskiej mapie Polski, dostarcza emocji wiernym kibicom, trenuje dzieci i młodzież. W 2015 r. MKS Kluczbork wywalczył ponownie awans do I ligi.

Anna Grygorcewicz-Matecka - aktorka telewizyjna i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i kluczborskiego Ogólniaka. Grała m.in. w serialach: Klan, Samo Życie, Barwy Szczęścia, "Na dobre i na złe". Talent aktorski szlifowała na zajęciach w Kluczborskim Domu Kultury.

Andrzej Kościuk - współczesny rycerz z Byczyny. Zarządza stylizowanym na średniowieczną warownię grodem w Biskupicach - turystyczną wizytówką regionu i organizuje tam znane Międzynarodowe Festyny Rycerskie. Zwycięzca TVN-owskiego programu kulinarnego "Ugotowani".

Krzysztof Neugebauer - jeden z najbardziej utytułowanych zawodników karate na świecie. Jak dotąd jako jedyny trzy razy zdobył Puchar Świata, czterokrotnie wygrał Polską Ligę Karate Tradycyjnego. Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata
i Europy. Współtwórca Kluczborskiego Klubu Karate. Obecnie trener kadry Polski.

Jarosław Jasiura - dyrygent, organista i chórmistrz w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Prowadzi tam Chór Chłopięco - Męski Pueri Claromontani. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Tytuł doktora sztuki otrzymał w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako bardzo młody człowiek był organistą obydwu kluczborskich parafii.

Justyna Łysiak - siatkarka, reprezentantka kadry Polski kadetek, z którą zagrała m.in. na Mistrzostwach Świata w Peru. Jest jedną z najlepiej zapowiadających się młodych siatkarek grających na pozycji libero. Absolwentka Gimnazjum nr 1
i zawodniczka UKS Jedynka. Obecnie rozwija talent w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

Patryk Stosz - kolarz najlepszej polskiej zawodowej grupy kolarskiej CCC Sprandi Polkowice. Pierwsze kroki stawiał
w kluczborskim UKS Stobrawa. Uczestnik Młodzieżowych Mistrzostw Świata i Europy. Mistrz i wicemistrz Polski w jeździe parami, przełajowy mistrz kraju orlików. Trzeci w rankingu PZKol na Najlepszego Orlika 2014 r.

Piotr Grzegorek - artysta rzeźbiarz, pochodzący z Kluczborka, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Jego prace zobaczyć można w Oslo (Peer Gynt siedzący na koniu na biegunach), Warszawie (m.in. nagrobek redaktora Marcina Pawłowskiego na warszawskich Powązkach), w Kluczborku (pomnik papieża Jana Pawła II).


Wioletta Uryga - znana polska biegaczka długodystansowa. Dwukrotna mistrzyni Polsk, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w maratonie i półmaratonie. Zajmowała czołowe miejsca w wielu biegach maratońskich w kraju i za granicą (Japonia, Tajlandia). Jej rekord życiowy w maratonie 2:34:44.

Wojciech Sitnik - młody utalentowany i już uznany perkusista, zwycięzca wielu przeglądów i konkursów. Grał m.in. z Eweliną Lisowską i Julą. Teraz współpracuje z zespołami Centrala 57, Sen, Breslaux i Sabiną SaGo Golanowską. Uczestnik światowego finału konkursu perkusyjnego Mapex Drummer of Tomorrow we Frakfurcie. Absolwent szkoły muzycznej i ZSL-T w Kluczborku.

Monika Strońska - Bursztynowa Miss Polski AKAS Krynica Morska 2015, finalistka konkursu Bursztynowa Miss Polski w Ustce. Podczas finałowego konkursu w głosowaniu internautów została Bursztynową Miss Polski Internetu 2015 r. Finalistka wyborów Foto Models Poland 2015 r. Była siatkarka UKS Jedynka. W trzeciej edycji kalendarza zapowiada kolejny 2017 rok .

 

 

Tak jak w poprzednich edycjach autorem świetnych zdjęć jest Maciej Knapa, znany kluczborski fotografik. Wydanie kalendarza to pomysł Referatu Promocji, Turystyki i Kultury kluczborskiego Starostwa.
 

 


 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku