strona główna

29.06.2016

Media o jubileuszu „Byczyńskiej”

 

„Kiedy inne szkoły podsumowywały rok szkolny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku świętował, swoje 70-lecie i nadanie Technikum Nr 2 imienia Bohaterów Westerplatte” - pisze Agnieszka Jasiniak, repoterka „Kulis Powiatu”.


 

 

Po zaprezentowaniu krótkiego kalendarium z życia szkoły odczytana została uchwała Rady Powiatu o nadaniu technikum imienia. Nie obyło się bez gratulacji, słów uznania i upominków na 70. urodziny. Słowa aprobaty dla placówki i jej wieloletnich osiągnięć wygłosili m.in. Barbara Kamińska, w imieniu marszałka województwa, Michał Siek, opolski kurator oświaty, Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, przedstawiciele związków zawodowych ZNP i Solidarność, przedstawiciele współpracujących ze szkołą firm oraz absolwenci szkoły.

 


Krótki program artystyczny o żołnierzach z Westerplatte zaprezentowali drugoklasiści technikum. Wiele ciekawostek dotyczących tajników uzbrojenia, umundurowania i przydzielonych żołnierzom zadań dopowiedziała grupa rekonstrukcyjna.
Niespodzianką dla zaproszonych gości był występ emerytowanych nauczycieli Józefa Kachla i Ryszarda Dulanowskiego. Pedagodzy kredę zamienili na instrumenty muzyczne i wystąpili m.in. z repertuarem Czerwonych Gitar.
 

 

Nie zabrakło też wspomnień. Józef Malinowski w szkole przy Byczyńskiej przepracował 30 lat. W latach 1974-1991 był jej dyrektorem.
- Pamiętam nadanie imienia szkole zawodowej w 1971 roku – wspomina. – Od tej daty zaczęło się wszystko co najlepsze dla tej szkoły. Na uroczystości obecni byli Leon Pająk i Franciszek Bartosze, autentyczni bohaterowie z czasów obrony Westerplatte. Wtedy dostaliśmy też od telewizji z Warszawy jedyny film o Sucharskim. Był wyświetlany tu w sali gimnastycznej. Dzisiejsze wydarzenia to piękna klamra.
- Poprzez remonty nasza szkoła, która właśnie skończyła 70 lat, zmienia się nie tylko wizualnie, ale z każdym rokiem szkolnym oferuje modne kierunki kształcenia, dobrze wyposażone pracownie ćwiczeń praktycznych oraz możliwości odbycia ciekawych praktyk zawodowych u pracodawców oferujących dodatkowe wynagrodzenia i możliwość zatrudnienia po ukończeniu szkoły.
 Od kilku lat, przy wsparciu środków unijnych, z dużym rozmachem dofinansowujemy działania budujące tu kompleksową bazę edukacyjną w zakresie nauki zawodów w branży samochodowej, obróbki metali, elektrycznej czy kolejowej – mówi starosta Piotr Pośpiech. – Nowoczesna baza daje spore możliwości młodzieży i dorosłym podnoszącym swoje kwalifikacje zawodowe.


Więcej informacji o inwestycjach w Warsztatach Szkolnych warto przeczytać tutaj:
http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/warsztaty_otwarcie.htm.


Ciekawe zdjęcia archiwalne znajdziecie tu:
http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/warsztaty_retro.htm

„A tak szkołę wspominali obecni na jubileuszu absolwenci:

Mariusz Pieńkowski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Wołczynie
- Wizyta tu dziś to taka podróż sentymentalna. Ta szkoła, a kończyłem ich wiele, wywarła na mnie chyba największy wpływ. Kiedy zamykam oczy, widzę całą moją klasę, naszych nauczycieli. W moim przypadku okazali się pomocni nie tylko na lekcjach, ale i później, kiedy byłem już na studiach na politechnice.

Leszek Krzyżanowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce
- Kilka przedmiotów mi się przypomniało. Rysunek techniczny opanowaliśmy do perfekcji. Dla większości nauczycieli czas jakby się zatrzymał – nic się nie zmienili. Przed profesorem Żurkiem chylę czoła.

Jerzy Ciupke, naczelnik sekcji eksploatacji Kluczbork PKP S.A. PLK
- To podniosły dzień, a patron godny naśladowania. Kończyłem tu Liceum Zawodowe. Szkoła jest mi bliska nie tylko ze względu na przeszłość, ale i ze względu na aktualną współpracę w ramach technikum kolejowego. Tu kształcony jest dobry narybek na przyszłych kolejarzy.
 


Oprac.: A. Jasiniak

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku