strona główna

04.07.2017

Międzynarodowe Dni Jogi w Kluczborku

 

W dniach 21-25 czerwca Kluczbork aktywnie uczestniczył w obchodach Międzynarodowych Dni Jogi. W tym czasie w całej Polsce i na całym świecie organizowano wydarzenia związane z jogą, ajurwedą i kulturą Indii. Całe przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez wystąpienie na zgromadzeniu ONZ w 2014 roku ówczesnego premiera Indii Narenda Modi. Na jego wniosek poparty przez 170 państw członkowskich – w tym Polskę, ustalono dzień 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi. Uznano, że joga jest dyscypliną bardzo korzystne oddziaływującą na zdrowie i życie współczesnego człowieka a rozpowszechnianie jej służy dobru ogólnemu.

 

 - Od wieków ludzie z różnych środowisk uprawiali jogę, uznając ją za ucieleśnienie jedności między umysłem a ciałem - powiedział portugalski dyplomata Alvaro Mendonca wypowiadający się w imieniu przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Sama Kutesy z Ugandy. Według Modiego "joga cieszy się światowym uznaniem tych, którzy chcą żyć bez stresu i decydują się na całościowe podejście do zdrowia" oraz daje praktykującym ją osobom "poczucie jedności ze sobą, światem i naturą".

 

W Kluczborku joga pojawiła się w zorganizowanej formie w 2005 roku. Początkowo powstała sekcja jogi przy Kluczborskim Klubie Karate prowadzona przez senseia Andrzeja Olecha. Z czasem liczba instruktorów zwiększała się, obecnie kształtując się na poziomie 11 osób. Zajęcia prowadzone były w kluczborskich szkołach, klubach sportowych, klubach fitness, KDK. W styczniu 2015 powstało stowarzyszenie Akademia Świadomości „AHIMSA” którego głównym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia w oparciu o 3 filary: aktywność ruchową, zdrowe odżywianie i relaksację. Joga zajmuje istotne miejsce w działalności stowarzyszenia „AHIMSA” wpisując się doskonale w jego misję. Obecnie cykliczne zajęcia jogi są prowadzone 7 razy w tygodniu w PSP Nr 2 w Kluczborku.

 

 


21 czerwca odbyły się na hali OSiR w Kluczborku warsztaty z prof. Januszem Szopą na temat jogi i relaksacji. Profesor jako autorytet naukowy w prezentowanej dziedzinie wygłosił wykład, poprowadził praktykę asan (pozycji jogi) oraz sesję relaksacyjną. Warsztaty były zaadresowane głównie do trenerów, instruktorów, nauczycieli, młodzieży ale były też otwarte dla wszystkich chętnych. Duże zainteresowanie tematem daje odczucie potrzeby ponownej organizacji tego typu warsztatów w przyszłości.


22 czerwca 8-osobowa delegacja uczestniczyła w obchodach Międzynarodowych Dni Jogi w Sulisławiu organizowanych pod patronatem pana Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły. Odbyły się liczne warsztaty jogi, medytacji, technik oddechowych i relaksacyjnych. Przedstawiono tajniki ajurwedy – starożytnej medycyny wschodu oraz techniki terapii marma – nauki o istotnych punktach w ciele człowieka.

 


24 czerwca w sobotę odbyła się w parku miejskim w Kluczborku inauguracyjna sesja jogi na trawie, rozpoczynająca cykl wakacyjnych otwartych spotkań z jogą. Uczestniczyli w niej wszyscy chętni do praktyki jogi na świeżym powietrzu a zwieńczeniem praktyki asan była sesja relaksacyjna na łonie natury.


25 czerwca odbył się na Stadionie Miejskim w Kluczborku Festiwal Kultury Indyjskiej. Była to już trzecia edycja imprezy zorganizowanej przez Akademię Świadomości „AHIMSA” wspólnie z Gminą Kluczbork oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kluczborku. Całą imprezę rozpoczął gospodarz obiektu – Dyrektor Andrzej Olech a prowadziła i koordynowała Ewa Maciborko – prezes stowarzyszenia „AHIMSA”. Podczas festiwalu można było obejrzeć barwny taniec indyjski zaprezentowany przez zespół Natarang z Chorzowa, wziąć udział w warsztatach tanecznych, skosztować indyjskich potraw przygotowanych przez Agatę Wancel i Ewę Prochotę. Pod opieką Oksany Sliubyk dzieci z Kluczborskiego Domu Kultury wystąpiły w pokazie tańca a kluczborska gimnazjalistka – Alicja Bulak przedstawiła prezentację o Indiach. Na scenie w pokazie jogi wystąpiła z dziećmi instruktorka Agnieszka Lasota, Jolanta Sosnowska zorganizowała z kolei pokaz jogi z grupą dorosłych. Przygotowane też były warsztaty plastyczne przez Ewę Gutkowską-Surowiec z KDK. Bardzo duże powodzenie miało malowanie henną i stoisko z piękną biżuterią z mandalami.

 

 

Wielkim sukcesem okazał się konkurs plastyczny „Moja Mandala” adresowany do dzieci i młodzieży. Podczas festiwalu ogłoszone zostały wyniki konkursu, nagrody wręczała uroczyście pani sekretarz Gminy – Joanna Niedźwiedź. W konkursie wzięło udział blisko 160 osób, co wskazuje na bardzo duże zainteresowanie jego tematyką. Prace były niezwykle pomysłowe i inspirujące, uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Komisja oceniała dzieła w 4 kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponad gimnazjalne. Ponadto przyznano 12 wyróżnień. Wszystkie wydarzenia miały formę otwartą i bezpłatną dla uczestników dzięki wsparciu Gminy Kluczbork, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku oraz aktywnemu zaangażowaniu wolontariuszy. Pięknie wszystkim dziękujemy licząc na dalszą owocną współpracę.

 

 


Wyniki konkursu plastycznego „Moja Mandala”:

Przedszkola
1. Kaliciak Patrycja 6 lat PP nr 7
2. Dokupil Michał 6 lat PP nr 8
3. Pietkun Grzegorz 4 lata PP nr 7

 
Szkoły podstawowe
1. Dokupil Jakub PSP nr 5
2. Lasota Antoni lat 8 PSP nr 2
3. Dzięgiel Kaja 9 lat PSP nr 5


Gimnazja
1. Nilan Zygmunt 15 lat 3A PG nr 1
2. Mieszkalska Aleksandra 16 lat 3D PG nr 1
3. Piotrowiak Zuzanna 14 lat 2B PG nr 1


Szkoły ponad gimnazjalne
1. Noga Aleksandra 16 lat 1B LO
2. Berbeć Patrycja 17 lat LO Opole
3. Siegert Kinga 18 lat Bogdańczowice

 
Wyróżnienia
1. Zimoch Agnieszka 17 lat kl. 1D LO
2. Peikert Sonia 17 lat kl. 1B LO
3. Nazarkiewicz Agnieszka 16 lat kl. 3C PG nr 1
4. Pawlik Aleksandra 17 lat SOSW
5. Freier Robert 18 lat kl. 2 SOSW
6. Widera Patryk 19 lat kl. 2 SOSW
7. Kardas Jacek 19 lat kl. 1 SOSW
8. Noworolnik Michał 10 lat kl. 3 SOSW
9. Rozenek Kamil 12 lat kl. 3 SOSW
10. Tkaczuk Paweł 13 lat kl. 5 SOSW
11. Wlaźlak Maciej 13 lat kl. 5 SOSW
12. Rusz Iwona 18 lat kl. 3 SOSW

 

 


Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!


Opiekunom i wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w konkursie, warsztatach i tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Indyjskiej. Zapraszamy za rok.


Jednocześnie w czasie wakacji – do końca sierpnia serdecznie zapraszamy na bezpłatne zajęcia jogi na trawie w parku miejskim w każdą sobotę o godzinie 10:00.


Ewa Maciborko, prezes Akademii Świadomości "AHIMSA"


Oprac.

Ewa Maciborko

Prezes Akademii

Świadomości "AHIMSA"

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku