strona główna

12.07.2012

Damy wsparcie już na starcie


Jak założyć firmę w Powiatowym Inkubatorze Przedsiębiorczości, jakie firmy już tam działają, na co mogą liczyć, co to jest wirtualne biuro i jak z niego korzystać – te i wiele innych informacji znajdziecie Państwo w przedrukowanym poniżej wywiadzie z dyrektorem Inkubatora Pawłem Wąsiakiem.

- Powiatowy Inkubator Przedsiębiorczości oferuje pomieszczenia dla zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz daleko idące wsparcie na starcie. Jakie jest zainteresowanie?


- Już na początku działalności Inkubatora zgłosiło się kilka firm zainteresowanych ulokowaniem tu swojej działalności. Zainteresowanie jest spore. Mamy wiele telefonów z pytaniami o szczegóły. Zatem jeśli ktoś myśli o wynajęciu u nas pomieszczenia, lub się jeszcze zastanawia, radzimy się pospieszyć.
 

- Kto wprowadził się pierwszy?


- Jako pierwsza wprowadziła się firma zajmująca się usługami kosmetycznymi „Beuaty Way”. Jej właścicielka pani Natalia Cyba, stwierdziła, że zdecydowała się skorzystać z oferty Inkubatora, ze względu na najniższe – co podkreśliła – ceny w mieście oraz pomoc jaką oferujemy tu początkującym w biznesie. Kolejne zainteresowane firmy to: biuro rachunkowe, gabinet fizjoterapii i sklep z odzieżą dziecięcą. Czekamy na kolejne.


- Jak można wynająć u was pomieszczenie? Ile trwa procedura i na czym mniej więcej polega?


- To wcale nie jest takie trudne. By stać się lokatorem Inkubatora wystarczy zacząć od wejścia na naszą stronę internetową: www.inkubatorkluczbork.pl, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje, a przede wszystkim pobrać formularz aplikacyjny.


- Czy jest trudny do wypełnienia?
- Mimo że ma kilkanaście stron, jest przejrzyście skonstruowany, więc jego wypełnienie, szczególnie dla osoby zmotywowanej do prowadzenia własnej działalności nie powinno być problemem. Dokument ma formę biznesplanu. Naszej pierwszej lokatorce, osobie młodej i początkującej w biznesie wypełnienie formularza nie sprawiło żadnych problemów. Podobnie jak kolejnym zainteresowanym, którzy są na etapie załatwiania formalności. Następny etap to złożenie formularza w Inkubatorze, gdzie mamy 14 dni na jego ocenę. Jeśli jest ona pozytywna pozostaje podpisać umowę i odebrać klucze.


- Dlaczego warto wystartować z własnym biznesem w Inkubatorze? Przypomnijmy, że placówka oferuje tanie pomieszczenia i wsparcie w prowadzeniu działalności na czas określony do 4 lat.


- To okres, w którym początkujący przedsiębiorca uzyskuje duże wsparcie, by potem działać już całkowicie samodzielnie na lokalnym rynku. Przez ten czas w Inkubatorze ma małe koszty utrzymania, a w tej niskiej cenie wysoki standard całego obiektu i poszczególnych pomieszczeń.


- Ile jest tu lokali, jakiego typu i o jakiej powierzchni?


- Mamy 10 pomieszczeń biurowych o powierzchni od 13 do 26 m kw. Pomieszczeń warsztatowych jest 8, liczą od 18 do 44 m kw. Budynek ma dwie kondygnacje. Lokale biurowe oraz stanowisko administracyjne znajdują się na górze. Część usługowo – produkcyjna na dole. Warsztaty nadają się do prowadzenia każdego rodzaju działalności, nieuciążliwej dla środowiska. Inkubator znajduje się w otoczeniu firm i instytucji, a nie budynków mieszkalnych, więc nie ma poważnych ograniczeń co do ewentualnej uciążliwości. Warto dodać, że pomieszczenia warsztatowe są wyposażone w rampy, co jest dużym ułatwieniem jeśli chodzi o logistykę. Samochód dostawczy ma bezpośredni dostęp do lokalu. Obiekt jest też dostosowany dla niepełnosprawnych. Nie można tu prowadzić działalności w całości lub w części konkurencyjna dla Inkubatora, tzn., że nie można np. wynająć tu lokalu i komuś podnająć.


- Tanie pomieszczenia, logistyka, to jedno? Na co jeszcze może liczyć lokator Inkubatora?


- Na wsparcie w prowadzonej działalności jakiego nie znajdzie w okolicy?


- Co to znaczy?


- Przykładowo: każda firma zwłaszcza na starcie potrzebuje księgowego. Nasz lokator wprowadza się do Inkubatora i już na starcie w bardzo – podkreślam - przystępnej cenie może uzyskać wsparcie na dwa sposoby. Albo korzysta z prowadzonych u nas warsztatów z prowadzenia ksiąg rachunkowych i uczy się prowadzenia firmowej księgowości pod okiem trenera – fachowca, do momentu, kiedy będzie sobie swobodnie radził z tym sam. Albo Inkubator oferuje mu prowadzenie księgowości. Kolejna ważna rzecz to promocja i marketing firmy, na stronie internetowej Inkubatora oraz poprzez inne materiały promocyjne, np. w formie folderu.


- W grę wchodzi też doradztwo biznesowe?


- Oczywiście, doradzamy we wszystkim co jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozwijaniem firmy.


- A dotacje?


- Można też liczyć na doradztwo związane z pozyskiwaniem funduszy na prowadzenie firmy.


- Co jeszcze jest w czynszu?


- Obsługa sekretarsko – administracyjna, która powinna być dużym udogodnieniem dla naszych początkujących przedsiębiorców. Jest dostęp do Internetu, możliwość korzystania z sali szkoleniowej, dla tych, którzy w formie na przykład spotkań, prezentacji chcą promować swój produkt czy usługi.


- Co to jest „wirtualne biuro”?


- Chodzi o tzw. „wirtualne biuro” dla rozpoczynających działalność, które nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie własnego biura, lub dla osób które prowadzą już firmę, ale nie mają stałej siedziby. „Wirtualne biura” to rozwiązanie odbiegające od standardowego wynajmu powierzchni biurowej, stawiające na rozwiązania biznesowe, dzięki którym przedsiębiorca nie będzie musiał przejmować się kosztami utrzymania biura. Można mu w ramach „wirtualnego biura” udostępnić adres Inkubatora, jako jego adres biznesowy, umożliwić przyjmowanie klientów profesjonalnym otoczeniu biznesowym, odbieranie korespondencji i informowanie o niej, umieszczenie danych teleadresowych na stronie Inkubatora, udostępnienie podstrony internetowej, sali szkoleniowej. Jeśli chodzi o wirtualne biura przewidujemy wprowadzenie do oferty dwóch pakietów: podstawowego i rozszerzonego. Szczegółowa informacja na ten temat już wkrótce na naszej stronie. Dodam jeszcze, że Inkubator oferuje bezpłatną pomoc przy założeniu firmy.


- Jak Inkubator chce współpracować samorządami, lokalnymi firmami?


- Zapraszamy do współpracy jednostki samorządu terytorialnego, firmy działające na tutejszym rynku w zakresie przygotowywania wniosków inwestycyjnych, doradztwa księgowego, prawnego i gospodarczego, oferujemy pomoc w tworzeniu biznesplanów, montaży finansowych, prognoz finansowych.


- Czy można sobie zarezerwować lokal w Inkubatorze do wynajęcia?


- Pod warunkiem, że będzie wolne pomieszczenie. Jeśli zainteresowany zarezerwowaniem złożył formularz, przeszedł ocenę biznesplanu z wynikiem pozytywnym, to w ramach umowy przedwstępnej może zarezerwować lokal do 3 miesięcy przed wynajmem. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy czekają na dotacje na założenie działalności gospodarczej, które mają być wypłacane jesienią.


- Co wymaga podkreślenia dla zainteresowanych, o co najczęściej pytają?


- Podkreślenia wymaga, że lokale w Inkubatorze nie są na stałe, tylko na dobry początek. Można tam przebywać do 4 lat. Potem firma powinna wejść na rynek. Choć w przypadkach indywidualnych i uzasadnionych, istnieje ewentualność przedłużenia pobytu. Tymczasem zainteresowanych zapraszamy. Naprawdę warto.

 

 

Na zdjęciu: lokal jednej z firm, które prowadzą działalność w Inkubatorze: Studio Urody Beaty Way.
 

 

 

Oprac.: M. Kluf


 

 

   

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku