strona główna

22.10.2015

Nasi logistycy w Hiszpanii

 

Uczniowie z ZSL-T uczestniczyli w projekcie „Mądrość jest córką doświadczenia” i w ramach programu pn. „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” przez miesiąc odbywali praktyki
w Hiszpanii.

 


Dzięki praktykom uczestnicy projektu zyskali umiejętności i doświadczenie cenne dla przedsiębiorstw z naszego terenu. Przedstawiciele tychże przedsiębiorstw: Famaku, Marcegalii, Rialexu, Protei, Cuprodu, Siegienia - Aubi oraz doradcy zawodowi mieli okazję się o tym przekonać na podsumowaniu projektu w Zespole Szkół Licealno - Technicznych, a starosta Piotr Pośpiech wręczył certyfikaty ukończenia praktyk.

 
- Projekt był finansowany ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ sektora kształcenia i szkolenia zawodowego – informuje Barbara Mazur, nauczycielka z ZSL-T i koordynatorka projektu.
Uczniowie pracowali w znanych firmach takich jak: Decathlon czy Media Markt. Mieli możliwość zdobycia kwalifikacji
i kompetencji zawodowych w logistyce. Poznawali zaplecza technologiczne i spedycyjne w magazynach firm logistycznych.
Praktyki odbywały się w lipcu w Sevilli. Pojechali nie nie uczniowie z klasy III Technikum Logistycznego, którzy wrześniej przeszli rekrutację: Agata Babik, Mateusz Janicki, Katarzyna Klimek, Dominika Kołecka, Patryk Kniejski, Natalia Kuśnierz, Patryk Malinowski, Kacper Micherda, Dawid Kulbit, Nikola Dziaków, Justyna Lizoń, Marcel Żurawka, Szymon Pawłowicz, Natalia Nowacka, Szymon Skrobek.


Liczyła się m.in. znajomość angielskiego, w tym słownictwa związanego z branżą, odpowiednia średnia z przedmiotów zawodowych. Przed wyjazdem uczniowie mieli zajęcia z podstaw języka hiszpańskiego oraz techniczny język angielski z native speakerem. W trakcie pobytu uczęszczali na dwudziestogodzinny kurs hiszpańskiego, zakończony egzaminem i potwierdzony certyfikatem.

 


- Pracowali na najlepszym sprzęcie. Otrzymali tablety i w drugim tygodniu w magazynach robili już kompletne zamówienia. Zdobywali wiedzę i umiejętności w zakresie zapasów i magazynowania, procesów transportowych, usług transportowo-spedycyjnych, planowania produkcji i dystrybucji, zaopatrzenia i produkcji - relacjonuje koordynatorka.


Uczniowie wykonywali bardzo sumiennie swoje zadania i na pewno mogą liczyć na pracę w Hiszpanii jako logistycy.
Zaskoczyła ich serdeczność i chęć pomocy ze strony pracowników firm, w których odbywały się praktyki.
Dominika Kołecka, która pracowała w Decathlonie wspomina: – Każdy otrzymał tablet, logował się na swoim koncie i wykonywał zamówienia, które były przekazywane do sklepów nie tylko w Hiszpanii, ale w całej Europie. Na pewno podszkoliliśmy język i poznaliśmy jak się pracuje w dużych magazynach. Nauczyliśmy się też współpracy w grupie.


Uczniowie z Kluczborka rozmawiali głównie po angielsku i w miarę możliwości - po hiszpańsku. Pracowali w siedmioosobowych grupach. Po pracy zwiedzali miasto, podczas weekendów odwiedzili Malagę i Cordobę. W czasie praktyk otrzymywali kieszonkowe, na miejscu mieli opłacone przejazdy i wyżywienie.


- Gdy mieliśmy problem, mogliśmy liczyć na rzeczową pomoc - mówi Natalia Kuśnierz. – Byliśmy traktowani na równi z innymi pracownikami. To była przyjemna praca, pozbawiona presji i stresu. Ponieważ nie wszyscy Hiszpanie mówią po angielsku, przydał się nam kurs hiszpańskiego.


Uczestnicy praktyk w Hiszpanii otrzymali potwierdzające je certyfikaty, jak również Europass-Mobilność, czyli dokument zawierający informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim, wydany w trzech językach polskim, angielskim i hiszpańskim.


- Z pewnością zdobyte umiejętności i certyfikaty zwiększą w przyszłości konkurencyjność naszych uczniów na polskim i zagranicznym rynku pracy – podsumowuje Barbara Mazur. - Na pewno była to dla młodzieży ogromna szansa.

 


Na podstawie informacji: ZSLT i "Kulisy Powiatu"

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku