strona główna

4.12.2014

Z Anną Głogowską o pasji

 

Podczas ostatniego turnieju Grand Prix Polski Senior mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z prowadzącą ten turniej
Anną Głogowską znaną z telewizyjnych tanecznych programów.

Tancerka, którą oglądaliśmy też jako "Sukces" przyjechała do Kluczborka poprowadzić turniej na zaproszenie starosty Piotra Pośpiecha i Jarosława Marca, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tańca "Sukces". Prowadziła go z tą samą naturalną energią
i nieudawaną empatią co w programie. Bo taka jest Anna Głogowska.

Na potrzeby wywiadu dla lokalnych mediów rozmawiamy o jej karierze. Wymienia jednym tchem poszczególne jej etapy, nazwiska nauczycieli. - Dryg do tańca pojawił się już w przedszkolu. A pasja, chyba wtedy kiedy zobaczyłam, że to wywołuje reakcję, radość u widza, nawet jeśli tym widzem była mama, babcia, czy pani przedszkolanka.

 


Pierwsze poważne taneczne kroki stawiała na parkiecie małego Osiedlowego Domu Kultury w jednej z warszawskich dzielnic,
a szczytem jej marzeń i dużym wydarzeniem - jako dziecka - był wtedy występ na festynie. Potem latach treningów
w osiedlowym klubie, zaczęła tańczyć taniec nowoczesny u Agustina Egurolli, kiedy ten nie był jeszcze najpopularniejszym choreografem w kraju. Trenowała też w znanym warszawskim klubie "Stodoła". Była tak pochłonięta tańcem, że współczujące uwagi znajomych: "Biedna jesteś, że tyle musisz ćwiczyć" zwyczajnie ją irytowały. Taniec był jej równie niezbędny jak jedzenie czy oddychanie. Taniec ją cieszył. - Tak się czujesz, kiedy w tym co robisz jest pasja. Twoja, autentyczna, nienarzucona, niewydumana przez rodziców czy otoczenie - podkreśla Anna Głogowska.

Obserwując siebie i tych, którzy w tańcu znaleźli sposób na życie, osiągnęli sukces uważa, że tylko prawdziwa pasja łagodzi stres, pompuje wciąż od nowa zapasy wytrwałości, tak że nic nie jest w stanie amputować entuzjazmu. Ani zbyt długi brak oczekiwanych sukcesów, ani koszt stroju czy pary butów, równy połowie domowego budżetu.

Żeby zarobić na stroje, na coraz droższe lekcje z coraz lepszymi trenerami Ania Głogowska (nie ma nic przeciwko zdrabnianiu imienia) imała się różnych zajęć, uczyła tańca - co oczywiste, ale pracowała też w introligatorni, dorabiała sortowaniem róż. Wiedziała po co.

Jej ówczesny partner taneczny Marcin - przerwał studia i sprzedał komputer, Ania zapożyczyła się na 3 lata - żeby w tańcu towarzyskim mogli iść dalej.

- Po drodze był mały kryzys. Łzy i pytanie: czy to dobra droga, jeśli mamy talent i dajemy z siebie wszystko, a miejsce na podium nas omija - wspomina tancerka. - Sukces przyszedł i to można powiedzieć fartem, bo na jednym
z turniejów zwycięzcy poprzedniej edycji nie wystąpili. Od tamtego zwycięstwa - ten tzw. fart nas nie opuszczał, ale i my nie opuszczaliśmy się w treningach.


Stąd zasłużone zwycięstwa w coraz poważniejszych turniejach - mistrzostwach świata w USA i tytuł Mistrzów Europy. A w końcu udział w TVN-owskim "Tańcu
z Gwiazdami", do którego przepustką oprócz castingu było posiadanie przez tancerzy tytułu mistrza Polski. Wraz z popularnością programu rosła popularność tancerzy i tańca w Polsce, co ją bardzo cieszy.

Taniec otworzył jej drogę do teatru, którym jest zafascynowana. W tej chwili układa nawet choreografię scen mówionych. Nadal uczy tańca. Rolę prowadzącej taneczny program przyjęła jako nowe wyzwanie, choć nie bez wątpliwości. Jak się w niej widzi w tej roli? - Rozumiem tych, którzy walczą na parkiecie, wiem co czują, bo byłam na ich miejscu. Mocno im kibicuję i przeżywam występy. Natomiast moją rolą jako prowadzącej jest po prostu być sobą - dodaje.

Dziś mówi młodym tancerzom: determinacja, wytrwałość, pasja i trochę szczęścia - to podstawa. A pasja jest wtedy, gdy potrzeba robienia tego co się lubi, a wręcz kocha - jest większa od rozumu. To ważna wskazówka, szczególnie dla tych, którzy - obojętnie, w jakim wieku, zadają sobie co chcieliby naprawdę robić w swoim życiu.
 


Oprac. M.Kluf

 

 


 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku