strona główna

23.04.2012

Cyber - młodzież. Przemoc, seks, uzależnienie...


Co się dzieje w wirtualnym świecie, jaki styl bycia lansują portale społecznościowe, co się dzieje na komputerowym placu zabaw i jaką prawdę Internecie opowiada „Sala samobójców” o tym dowiedzieliśmy się na VIII Powiatowym Forum Edukacyjnym.

Anna Dzierżan, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku poświęciła tegoroczne Forum zagrożeniom płynącym z nowych mediów, zresztą taki był tytuł spotkania, oraz profilaktyce.

Dawid Bałutowski, psycholog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego otworzył oczy na zjawiska , których istnienia wielu rodziców nawet się nie domyśla.

Poparty przykładami, zdjęciami, fragmentami filmów wykład mówił o konkretach. Między innymi o „cyfrowym placu zabaw”. To też przestrzeń społeczna, jak prawdziwy plac zabaw, tylko na tym cyfrowym brakuje dorosłych.

Poruszono też problem sieciowego ekshibicjonizmu, i to dosłownego, gdy do Internetu trafiają roznegliżowane zdjęcia młodych, często bardzo młodych ludzi, wrzucone tam przez obcych lub czasem mnie lub bardziej świadomie samemu.

Internet i nowe media lansują styl Lolity, do którego chcą nawiązywać młode dziewczyny. A jak pokazały badania przeprowadzone w jednej z prestiżowych amerykańskich szkół średnich, bycie hot, czyli sexi jest dla dziewcząt bardzo ważne. Co gorsza Internet lansuje ekspozycyjną rolę dziewcząt, to chłopcy wybierają dziewczyny, jak zabawki z wystawy, a rolą dziewcząt jest spełnianie ich oczekiwań.

Według Dawida Bałutowskiego nastąpiła ogromna erotyzacja życia, odwrotnie proporcjonalnie do wiedzy na przykład na temat antykoncepcji, która nadal wśród nastolatków jest zaskakująco niska – co potwierdzają ankiety i badania. Jednak mimo postępującej erotyzacji lansowanej przez nowe media (większość teledysków przesiąknięta jest erotyką w dość wulgarnym wydaniu), wiek inicjacji seksualnej obniżył się nieznacznie.

W internecie i nowych mediach, między innymi poprzez tzw. lokowanie produktu, dziś już sygnalizowane, nasze dzieci są bombardowane przez agresywną reklamę produktów, między innymi mnóstwa gier nawiązujących do popularnych filmów, kreskówek. Co nakręca popyt wśród młodych klientów.

Kiedy zaczyna się uzależnienie od Internetu – to jeden z tematów poruszonych podczas wykładu. Dawid Bałutowski zwracał uwagę na symptomy, takie jak:

niepokój, potrzeba spędzania w sieci coraz więcej czasu, bezskuteczne próby ograniczenia tego czasu, zamykanie się w sobie, problemy w relacjach, zmiany nastroju, korzystanie z sieci kosztem, kosztem potrzeb, nawet tak podstawowych jak jedzenie, spanie, higiena, na koniec nawet zmiany świadomości, utraty tożsamości czego przykład można było zobaczyć w filmie "Sala samobójców", mimowolne ruchy (palce jakby poruszające się po klawiaturze), nawrót do korzystania znoszący te objawy.

Zasygnalizowaliśmy tylko kilka problemów z trzygodzinnego wykładu adresowanego do nauczycieli i dyrektorów szkół, bardzo potrzebnego i poruszającego o wiele większe spektrum problemów dotyczących zagrożeń płynących z nowych mediów niż to co można znaleźć w popularnych artykułach i poradnikach. Bogatsi w wiedzę o profilaktyce będą mogli sami w porę dostrzegać i przeciwdziałać zagrożeniom jak również przekazywać zdobytą wiedzą – nam rodzicom.


Oprac. M. Kluf
 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku