strona główna

14.06.2012

Nasze ekoinwestycje w TVP Opole

 

Kolektory słoneczne, odnowione elewacje, nowoczesne systemy grzewcze. To tylko kilka przykładów modernizacji ośmiu szkół w powiecie kluczborskim. Półtora roku intensywnych prac pochłonęło ponad 11 milionów złotych. Całość prac sfinansowała firma Siemens (...), samorząd ma 9 lat na spłacenie pieniędzy.

"Oszczędność" – to słowo, jak mantrę, wypowiadają wszyscy właściciele dużych obiektów. W szkole oszczędzać trudno, bo nie da się zakręcić kaloryferów, czy prowadzić lekcji przy wyłączonym świetle. Wszystko musi spełniać określone normy. Po remoncie, w kluczborskich szkołach nie tylko standardy są zachowane, ale i rachunki mniejsze.

- Gwarantuje nam to oszczędności w zużywanej energii elektrycznej na poziomie 27%, w zużywanej energii cieplnej na poziomie 29%. I to są oszczędności gwarantowane umową, w przypadku nieosiągnięcia tych poziomów, firma Siemens będzie musiała wyrównać nam różnicę – informuje Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

Systemy grzewcze są zdalnie sterowane. Podobnie, jak zużycie wody czy prądu. Innymi słowy, wszystko pod kontrolą.

- Firma Siemens w okresie grzewczym dozuje nam odpowiednią ilość ciepła w zależności od prognozy, od warunków zewnętrznych – mówi Mariusz Kaczmarski, dyr. Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.

- Wszystko jest na bieżąco monitorowane. W domu na laptopie wieczorem mogę sprawdzić, czy nie ma jakiejś awarii – docenia Alfred Stanosek, kierownik gospodarczy Zespołu Szkół Licealno – Technicznych w Kluczborku.

Taki monitoring to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także karta przetargowa w przypadku złośliwych doniesień. Przekonał się o tym dyrektor Zespołu Szkół Licealno – Technicznych.

- Ktoś kiedyś doniósł Sanepidowi, że w jakiejś klasie jest temperatura poniżej normy. Szybko zrobiliśmy wydruk, przesłaliśmy do Opola i okazało się, że nie ma żadnego problemu – przypomina sobie Piotr Sitnik, dyr. Zespołu Szkół Licealno – Technicznych w Kluczborku.

Remonty są kosztowne, a szczególnie, gdy w grę wchodzą obiekty zabytkowe. Dwie spośród ośmiu kluczborskich szkół są wpisane do rejestru zabytków. Nad wymianą stolarki okiennej czy renowacją tych ponad stuletnich drzwi czuwał restaurator zabytków. Nakład pieniężny niemały i długo samorząd będzie go spłacać. Pojawiły się jednak nowe środki, które gwarantuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

- Na ten cel uzyskamy dofinansowanie w wysokości ponad 4,5 miliona złotych – mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

Wyremontowane, sprawne technicznie i energooszczędne kluczborskie placówki jeszcze dwa lata temu były tylko marzeniem”

Red. Anna Święcicka TVP Opole

Zdjęcie: Jakub Olszewski
 

 

zobacz materiał w TVP Opole (czas od 13:27 do 16:13)

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku