strona główna

20.06.2012

Dziennikarze obywatelscy z ZSO

 

Grupa licealistów z klasy I D LO zakończyła realizację projektu "Młody Obywatel" w ramach, którego poznali podstawy tworzenia artykułów prasowych, od wyboru tematu, przez zbieranie materiałów do tekstu, konstruowanie artykułu, dowiedzieli czym jest dziennikarstwo obywatelskie. Jeden z rezultatów projektu "Młody obywatel" to publikacja artykułów uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu na łamach "Kulis Powiatu". Są to artykuły dotyczące spraw ważnych dla lokalnej społeczności, np. kina "Bajka". Autorom gratulujemy.

Oprac. M. Kluf
 

 

 


A oto tekst podsumowujący projekt, który ma szanse ukazać się w najbliższym wydaniu "Kulis Powiatu".

 


Droga ku dziennikarstwu…


Wrzesień 2011, Iwona Baldy, polonistka nie tylko z wykształcenia, ale i z zamiłowania, ucząca humanistyczną część klasy ID I LO w Kluczborku, wychodzi z interesującą propozycją, mającą na celu rozwinięcie zainteresowań uczniów, związanych z dziennikarstwem obywatelskim.


Projekt, w który zaangażowaliśmy się, dzięki Iwonie Baldy, nosi nazwę Młody Obywatel i jest organizowany przez CEO. Aby przygotować się i zapoznać z ideą tego programu dwie uczennice: Aleksandra Antoniewicz i Michalina Stańska, wzięły udział w warsztatach przygotowawczych, przeprowadzonych we Wrocławiu przez CEO.
Miesiące intensywnej pracy, podczas których mieliśmy okazję spróbować swoich sił w pisaniu artykułów, przyniosły świetne rezultaty. W ramach tego przedsięwzięcia uczestniczyliśmy w warsztatach dziennikarskich w SWPS we Wrocławiu, prowadzonych przez Katarzynę Kaczorowską.


Projekt dał mi wiele, pozwolił poznać tajniki dziennikarstwa. - mówi Monika Neumann, jedna z uczestniczek projektu.
Było to dla nas cenne doświadczenie. Mieliśmy okazję przekonać się, jak bardzo tekst zmienia się pod wpływem korekty, i że przybiera nieco inną formę niż oryginał, co może wzbudzić wiele emocji. Mimo tego, samo zamieszczenie artykułów w gazecie lokalnej jest dla nas ogromnym sukcesem.


Niestety nie udało mi się napisać artykułu, ale widząc zadowolenie moich znajomych, uczestniczących w projekcie, żałuję, że tego nie zrobiłam. - tłumaczy Aleksandra Antoniewicz.


Z tego miejsca, w imieniu całej grupy, pragniemy podziękować Milenie Zatylnej i Monice Kluf, które wspierały nas od samego początku.


Mimo utrudnień, bo i takie się zdarzały, cieszę się, że uczestniczyłam w programie Młody Obywatel. - podsumowuje Agnieszka Lepszy.

Autorzy: Michalina Stańska i Olga Rzepka

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku