strona główna

26.03.2014

Znamy laureatów 10. Dyktanda Rejonowego   

 

Mądry uczeń po szkodzie - taki tytuł nosiło doroczne, dziesiąte już, dyktando dla uczniów z dwóch powiatów kluczborskiego
i oleskiego. Wzięło w nim udział 30 gimnazjalistów. Wygrała reprezentantka Publicznego Gimnazjum nr 2 w Oleśnie Catthrin Joshko, tuż za nią uplasował się Marcel Wiśniewski z Bogacicy.

III miejsce zajął Kamil Sikora (PG nr 1 Kluczbork) i Kacper Śpiewak (Wołczyn), wyróżnienie - Sandra Widera (PG Kujakowice Górne).


Niełatwy tekst dyktanda przygotowany przez Małgorzatę Andrejuk czytała Rozalia Słoniowska, naczelnik Wydziału Edukacji
i Sportu Starostwa. Uczniowie pisali je w nowo otwartej pracowni kinowej w naszym ZSO. Byli to gimnazjaliści z Kujakowic Górnych (opiekun Anna Bereska - Trybuś), z Bogacicy (op. Ewa Skulska), z Lasowic Wlk. (op. Olga Turkiewicz), z Gorzowa Śl. (op. Beata Cieślak), z Wołczyna (op. Anna Kasperczyk, Anna Napieraj), z Radłowa (op. Ewa Sokołowska) z Kluczborka: z PG nr 3 (op. Anna Bobowska, z PG nr 5 (op. Zdzisława Rybak, Bożena Dąbrowska, Wioletta Niedźwiecka), z PG nr 1 - Joanna Nizwald - Bugajak, Małgorzata Żmuda, Izabela Fiedorowicz), z Olesna: z PG nr 1 (op. Aneta Maryniak), z PG nr 2 (op. Ewa Wiecha - Jung).

 


Laureaci 10. Dyktanda Rejonowego

 


Dyktanda sprawdzało jury, któremu przewodniczyła Iwona Baldy, która od 10 lat współorganizuje ortograficzne potyczki
z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, gdzie jest metodykiem.

Dla tych, ktorzy chcą się przekonać z jakimi ortograficznymi pułapkami zmierzyli się gimnazjaliści publikujemy tekst 10. Rejonowego Dyktanda:

Koniec pierwszego semestru zbliżał się wolno acz nieubłaganie. Już od dwóch tygodni uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego wytężali swe siły, aby poprawić oceny niedostateczne, dopingując się nawzajem do coraz większego wysiłku umysłowego.

 

Na co dzień w szkole dawało się wyczuć atmosferę rywalizacji, choć na ogół wszyscy starali się sobie pomagać. Hubert i Honorata, wbrew ogólnej tendencji do czarnowidztwa, byli optymistami. Hubert, półżartując, stwierdził, że to dla nich bułka z masłem.

 

Choć materiału do powtórzeń było co niemiara, ochoczo zabrali się do pracy. O ile pozytywizm powtórzyli
w okamgnieniu, to z Młodą Polską już tak łatwo im nie poszło. Nadaremnie próbowali przyswoić sobie podstawowe pojęcia. Symbolizm poplątał im się z dekadentyzmem, a modernizm z neoromantyzmem. Do powieści młodopolskiej zamiast „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego zaliczyli „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spostrzegłszy ten błąd w swych notatkach, Hubert wybuchnął niepohamowanym śmiechem, a Honorata poniewczasie przyznała rację polonistce, która zawsze zachęcała ich do systematycznej nauki, a nie odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę przed sprawdzianem. Postępowanie wbrew jej radom okazało się krótkowzroczne i nieodpowiedzialne, o czym młodzi ludzie przekonali się na własnej skórze. Można by zaryzykować twierdzenie, że dostali porządną nauczkę na przyszłość.


Nasi licealiści postanowili zrobić sobie krótką przerwę, a potem ze zdwojoną energią zabrać się do pracy. Aby się dotlenić, postanowili pójść na krótki spacer. Prószył śnieg, a mróz szczypał w policzki. Gdzieniegdzie widać było ponadpółmetrowe hałdy białego puchu okalające wąskie osiedlowe uliczki. Naprzeciwległy niewielki domek, w którym mieszkała para przesympatycznych staruszków, okrywała, niczym superczapka, biała czapa śniegu. Nasi bohaterowie z żalem pożegnali ten półfantastyczny krajobraz i niechętnie udali się

z powrotem do domu. Niezadługo koniec semestru, toteż nie powinni zmarnować ani chwili.


 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku