strona główna

11.09.2017

Dokumentalna Odsłona Kina w Kinie Bajka

 

DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA (DOK), to projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, ale przede wszystkim DOK, to niesamowita przygoda z kinem, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości.


Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne. Zafascynowani dokumentalną formą, zachęcamy Państwa do udziału w projekcie.


Jak do tej pory DOK realizowany był w wielu ośrodkach, zarówno w Polsce jak i na Opolszczyźnie. W tym roku szczególna uwagę poświęcamy Państwu, jako ośrodkom kultury na Opolszczyźnie. W ofercie programowej DOKu znajdą Państwo najświeższe i najlepsze pozycje z dorobku polskich dokumentalistów, pełnometrażowe nagradzane na największych festiwalach filmowych w kraju i za granicą.

WAŻNA INFORMACJA: Pozycje filmowe, które zostały przez nas wybrane, mają wysokie walory edukacyjne. Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych pokazów filmowych w godzinach porannych skierowanych do uczniów lokalnych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 

 

 

 

 


KINO BAJKA KLUCZBORK
18.09. godz. 18.00
bilety 20 zł na całe wydarzenie

 

 

 

"Komunia"
Reż. Anna Zamecka /Polska 2016/ 72 min.
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.
„Komunia” zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i w Konkursie Dokumentalnym WFF. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East Silver. W ostatnim czasie uczestniczył także w DOK Leipzig, IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku.
https://www.youtube.com/watch?v=rdW-jTrBm40 

"Obcy na mojej kanapie"
reż. Grzegorz Brzozowski /Polska 2017/ 53 min.
Internetowy portal gościnności sprawia, że obcy lądują w domach Polaków. Heavymetalowiec – w mieszkaniu emeryta, student medycyny u motocyklistki, Wietnamczyk u młodej matki, szwajcarski szermierz u konserwatywnych sióstr. Czego szukają w spotkaniu z nieznajomymi? Czy jedna noc wystarczy, aby wypełnić pustkę w czyimś życiu – czy uczyni ją jeszcze dotkliwszą? Film Grzegorza Brzozowskiego to obraz współczesnego miasta z perspektywy couchsurferów. Warszawa jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności. Couchsurfing staje się płaszczyzną porozumienia dla zupełnie odmiennych światów – w jaki bowiem inny sposób można by skłonić polskiego inżyniera po pięćdziesiątce i studenta z Niemiec do wspólnego składania chińskiego modelu helikoptera?
Grzegorz Brzozowski - Socjolog, reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Szkoły Wajdy, gdzie tworzył pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku