strona główna

28.09.2012

"Dobry start" po raz czwarty

Już czwarty rok z rzędu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt systemowy "Dobry Start". Uczestniczy w nim 37 osób. Czwarta edycja projektu rozpoczęła się wraz z nowym rokiem i potrwa do 31 grudnia.

- W tym roku mamy trzydziestu siedmiu uczestników – dwudziestu panów i siedemnaście pań – mówi Irena Myślecka z PCPR. - To osoby zamieszkałe na terenie powiatu kluczborskiego - niepełnosprawni, nieaktywni zawodowo lub bezrobotni, będący w wieku aktywności zawodowej i korzystający z pomocy Centrum.

Uczestnicy projektu biorą udział w różnych formach aktywizacji. Przewidziano dla nich poradnictwo kariery, warsztaty przedsiębiorczości i poszukiwania pracy, trening umiejętności społecznych, kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, turnus rehabilitacyjny, a także szkolenia komputerowe na różnych poziomach zaawansowania. Na przełomie czerwca i lipca niepełnosprawni przebywali w Jarosławcu na czternastodniowym turnusie rehabilitacyjnym – wyjaśnia Myślecka. - Teraz uczestniczą w kursach komputerowych. Równorzędnie rozpoczęły się pięciodniowe warsztaty przedsiębiorczości i poszukiwania pracy, które odbywają się na trenie Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Wszystkie zajęcia są prowadzone w salach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.


– Sama zgłosiłam się do udziału w projekcie i jestem bardzo zadowolona – mówi Elżbieta Biszewskaz Wołczyna. - Oczywiście największą gratką był turnus rehabilitacyjny. Ale ogólnie wszystkie formy zaoferowane w ramach projektu uważam za bardzo ciekawe. Szczególnie chwalę sobie jeszcze pierwszą pomoc i naukę obsługi komputera.


- Kurs obsługi komputera to strzał w dziesiątkę – tłumaczy Władysław Kropielnicki z Kluczborka. - Komputer to obecnie podstawa – jak samochód czy telefon komórkowy. W domu komputer mam, ale co jak nie potrafię się z nim obchodzić. Po kursie będę mógł na przykład zrobić opłaty przez Internet. I już wnuk nie będzie się śmiał, że dziadek nie idzie z duchem czasów.


W ramach projektu przewidziano także kurs komputerowy dla zaawansowanych oraz trening interpersonalny.
W przyszłym roku odbędzie się ostatnia edycja projektu dofinansowana z Unii Europejskiej.


– Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału – zachęca Myślecka. - Przykład naszych uczestników pokazuje, że warto.

Źródło: "Kulisy Powiatu"
 

 


WIĘCEJ INFORMACJI:


Projekt w roku 2012
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku w 2012 r. kontynuuje realizację projektu systemowego „Dobry Start".

Okres realizacji: 01.01.2012-31.12.2012r.
Grupa docelowa:
Grupę docelową projektu stanowi: do 40 osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie powiatu kluczborskiego, nieaktywnych zawodowo lub bezrobotnych, będących w wieku aktywności zawodowej, korzystających z pomocy PCPR.

Działania:


W ramach aktywizacji zawodowej:
• Poradnictwo Kariery – opracowanie Indywidualnych Planów Działania

 
W ramach aktywizacji społecznej:
• Warsztaty przedsiębiorczości i poszukiwania pracy
• Trening umiejętności społecznych
• Kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
• Warsztaty socjokulturalne w formie wyjazdowej


W ramach aktywizacji zdrowotnej:
• Turnus rehabilitacyjny

 
W ramach aktywizacji edukacyjnej:
• Szkolenia komputerowe na różnych poziomach zaawansowania


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Dotychczas:
Na przełomie czerwca i lipca br. niepełnosprawni uczestnicy projektu przebywali w Jarosławcu na 14 dniowym turnusie rehabilitacyjnym w nadmorskim ośrodku rehabilitacji.
Każdy uczestnik z chwilą przystąpienia do projektu został objęty wsparciem doradcy zawodowego
w postaci indywidualnych konsultacji.
We wrześniu został zorganizowany 2- dniowy kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Aktualnie rozpoczęły się zajęcia na kursie komputerowym (poziom podstawowy), które odbywają się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku.
Różnorzędnie w ramach projektu rozpoczęły się 5 dniowe warsztaty z przedsiębiorczości i poszukiwania pracy – warsztaty odbywają się na terenie Powiatowego Inkubatora Przedsiębiorczości w Kluczborku.
Miejsca, w których odbywają się zajęcia szkoleniowe są doskonale dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Planowane:
Na przełomie października i listopada odbywać się będą warsztaty z psychologiem - trening umiejętności społecznych (każde po 5 dni).
W grudniu planowany jest wyjazd do atrakcyjnej miejscowości w Polsce gdzie zorganizowana zostanie kontynuacja warsztatów z psychologiem (3 dni).

Źródło: materiały PCPR
 

Projekt realizowany w ramach Poddziałania 7.1.2 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie, Priorytet VII - Promocja integracji społecznej – Program Operacyjny Kapitał Ludzki, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


 

Oprac. M. Kluf

fot. Łukasz Nawara / Radio Opole

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku