strona główna

08.04.2014

Młodzi mają głos

 

 

Czy młodzi mieszkańcy Kluczborka angażują się w życie społeczne? C zrobić by młodzież liczniej niż dotąd brała udział w wyborach, w kontekście tych najbliższych do Europarlamentu - te pytania stały się punktem wyjścia debaty panelowej zorganizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku 7 kwietnia br.

Wzięło w niej udział 150 licealistów i zaproszeni goście: Krzysztof Grzęda, wicedyrektor departamentu oświaty w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu, Mieczysław Czapliński, wicestarosta kluczborski, burmistrz Jarosław Kielar, Andrzej Olech – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Roman Kamiński – dyrektor Administracji Oświaty w Kluczborku oraz dyrektor szkoły Mariusz Kaczmarski. Byli też przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku.
Przygotowując się do debaty organizatorzy przeprowadzili w ZSO ankietę, wnioski przedstawili na początku spotkania. Stały się punktem wyjścia do dyskusji. Uczniowie sami zaczęli dzielić się swoimi obserwacjami, doświadczeniami i przemyśleniami m.in. na temat spadku zaufania do polityków i spadku zainteresowania udziałem w wyborach, które w opinii niektórych uczestników dyskusji sprowadzają się do wyboru między złym a gorszym. Mówiono o niskiej frekwencji jako formie buntu. Padło pytanie czy taki bunt ma sens i kto tak naprawdę na nim traci.

„Młodzi ludzie są zniechęceni do polityki w dużej mierze przez negatywny jej wizerunek kreowany przez media – czytamy w podsumowaniu dyskusji, które wraz z galerią zdjęć można znaleźć tutaj: http://www.sdim.ceo.org.pl/relacje/mlodzi-kluczborczanie-aktywni,511. Nie do końca rozumiemy jak duży wpływ mają na nasze codzienne życie rządzący. Jesteśmy krajem młodej demokracji, która rozwijana będzie przez pokolenia. To mu młodzi, musimy starać się ją ulepszać. Często uważamy, że niepójście na wybory jest oznaką buntu, lecz to działanie tak na prawdę jest pozbawione sensu. Młodzi ludzie mają spore możliwości działania, lecz nie zawsze są ich świadomi.
Powinniśmy znaleźć wspólną płaszczyznę międzypokoleniową na której moglibyśmy działać razem dla kraju. Chcemy uświadomić naszą społeczność o tym jak ważne jest głosowanie w wyborach i pokazać jakie mamy możliwości wywierania wpływu na władze. Opublikujemy na ten temat artykuły w lokalnej prasie, przygotujemy też konspekt specjalnej lekcji wychowawczej poruszającej ten temat. Chcemy, aby w szkole odbyło się specjalne spotkanie, na którym zaprezentowane zostaną programy wyborcze różnych partii.”

Jednym z efektów debaty ma być kampania profrekwencyjna. „Zamierzamy przygotować specjalny fanpage na Facebooku na którym będziemy zamieszczać chwytliwe hasła i obrazki zachęcające do refleksji i własnych poszukiwań. Przygotujemy artykuły do lokalnych gazet, uświadamiające jak ważne są wybory. Zamierzamy również przygotować ulotki i plakaty promujące udział w wyborach. Chcemy, aby w naszej szkole odbyły się specjalne godziny wychowawcze poświęcone zbliżającym się wyborom, a także prezentacja programów wyborczych różnych partii.
Kampania będzie uświadamiała jak duży wpływ ma Europarlament na sytuacje w naszym kraju, a co za tym idzie jak ważne jest kto będzie nas w nim reprezentował. Będzie pokazywała też możliwości jakie nam daje Unia Europejska.
Będziemy pokazywać jak Unia Europejska wpłynęła na życie naszej lokalnej społeczności, chcemy dotrzeć szczególnie do ludzi młodych, poprzez bliskie im środki przekazu, głównie internet, w którym to będziemy zamieszczać materiały promujące wybory. Chcemy zaciekawić i zachęcić ludzi do własnej refleksji, poprzez dające do myślenia hasła i obrazy”. Debata realizowana była w ramach projektu Kancelarii Sejmu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku