strona główna

8.05.2015

Co wy wiecie o powiecie przez 15 lat?

 

Powiatowy konkurs "Co wiecie o powiecie" obchodzi 15 lat. To doskonała okazja by podsumować tegoroczną i kilkanaście poprzednich edycji, wspomnieć jak to się zaczęło i zapytać pomysłodawcę oraz organizatora konkursu o historyczne smaczki - jak np. biegnący pod Kluczborkiem tunel.

Mirosław Gos, nauczyciel geografii w I LO, miłośnik lokalnej historii właśnie przed 15 laty uznał, że turniej wiedzy o powiecie, to świetny forma zaciekawienia młodzieży lokalną historią, ciekawymi miejscami i ludźmi, interesującymi, a mało znanymi faktami czy ciekawostkami jak podwołczyńskie solanki, piramida w Rożnowie czy laskowickie mumie. Czas przygotowania do konkursu, grzebanie w źródłach, w internecie - jest chyba bardziej odkrywaniem niż wkuwaniem.

 - Jeszcze w latach 90. zacząłem odkrywać nowe nieznane mi fakty dotyczące naszych stron, gdy zacząłem zwiedzać najbliższe okolice, spotykać ludzi, którzy zbierali bądź zbierają przedmioty, książki i inne materiały z okresu międzywojnia
i wcześniejsze. Wtedy dowiedziałem się więcej o kluczborskiej synagodze, o podkluczborskim obozie jenieckim, o parku Millera, dawnego burmistrza
- wspomina Mirosław Gos. - Miałem możliwość to wszystko wykorzystać do realizacji zajęć na temat własnego regionu, w ramach lekcji geografii. Sam połknąłem bakcyla i chciałem go zaszczepić moim uczniom i uczniom innych szkół w powiecie. Tak powstał pomysł konkursu.

Wcześniej Mirosław Gos zaczął zadawać uczniom prace na temat ich miejscowości, polecał poszukać źródeł, porozmawiać
z dziadkami, sąsiadami. Dzięki czemu młodzi sami stali się odkrywcami lokalnej historii, obyczajów, informacji o znanych ludziach z dawnych lat i współcześnie. A przy okazji ich nauczyciel również docierał do zebranych przez nich nieznanych informacji.

Uczniowie byli wówczas tymi swoimi poszukiwaniami zaciekawieni. Podczas I edycji musieli pisać prace na temat dotyczący lokalnej historii, obyczajów lub ciekawych ludzi. Na przykład o Joachimie Menclu, znakomitym muzyku jazzowym pochodzącym z Kluczborka.

Przez 15 lat formuła konkursu się zmieniła. Młodzież mniej chętnie pisze prace. Zatem konkurs ma od pewnego czasu formę testu. By się do niego przygotować młodzież korzysta z informacji na stronach powiatu, gmin, lokalnych stowarzyszeń, Urzędu Marszałkowskiego.

Pytania, które najbardziej zaskakiwały uczestników pierwszych edycji? O piramidę w Rożnowie, o której wówczas niewiele osób wiedziało czy wołczyńskie źródła solankowe.

Najtrudniejsze okazują natomiast pytania o kościoły drewniane, których mamy w powiecie kluczborskim i oleskim największe skupisko, a konkretnie ich rozpoznanie na zdjęciach. Podobnie jest z rezerwatami przyrody, tymi które powstały niedawno, jak np. Kamieniec.

Sporo ciekawostek historycznych znalazło się testach. Wieloma Mirosław Gos chętnie się dzieli podczas historycznych wycieczek po Kluczborku, które prowadzi i na spotkaniach Stowarzyszenia Miłośników Kluczborka i Ziemi Kluczborskiej.

- Czy wiecie, że w miejscu dzisiejszego cmentarza żołnierzy radzieckich
w Kluczborku znajdował się cmentarz żydowski
- mówi Mirosław Gos. Wiecie gdzie znajdował się pomnik bitwy pod Sedanem, albo że z okolic Kluczborka lub jak twierdzą inni z okolic Trzebiszyna startowały niemieckie samoloty, które rozpoczęły II wojnę światową zanim padł pierwszy strzał na Westerplatte?

Czy jest tu jeszcze coś do odkrycia? - Owszem, dla przykładu - podziemia pod Kluczborkiem - zagaja Mirosław Gos. - Do ich zbadania potrzebne są ekspertyzy geologiczne. Dla powątpiewających w istnienie podziemi, mam świadków, którzy w latach 80. tam wchodzili. Tunel ma mieć ok. 2,5 km. Słyszałem też, że podobny jest w miejscowości niedaleko Kluczborka. Ciekawe jest też to jak wyglądał w całości kluczborski zamek, którego fragment mamy przejeżdżając pod tunelem w kierunku ronda.

Czy wiemy wszystko o powiecie? Warto dodać, że w ostatniej edycji bezkonkurencyjni byli uczniowie ze szkół w Wołczynie, których przygotowywał Pan Bogusław Włos. Wyniki przedstawia tabela pod tekstem.

- Podsumowując: w kilkunastu konkursach o powiecie wzięły udział setki uczniów, za sprawą nauczycieli, którzy zaciekawili ich historią i współczesnością własnej okolicy mają szansę lepiej ją poznać. Wszystkim tym, którzy przez te lata mi pomagali dziękuję, jak również sponsorom wspierającym organizowaną.

Organizację konkursów "Co wiecie o powiecie" wspiera Starostwo Powiatowe w Kluczborku.
 

 

 

------------------------  Wyniki finału XV Konkursu "Co wiecie o powiecie?" -  15.04.2015  -----------------------------

Szkoły Ponadgimnazjalne

Nazwisko i imię

Szkoła

Ilość pkt

Miejsce

Tomaszewska Magdalena

LO Wołczyn

63

1

Schudok Dominika

LO Wołczyn

62,5

2

Nita Kamila

LO Wołczyn

61,5

3

Kuliga Krzysztof

LO Wołczyn

60

4

Kubaczkowski Adrian

I LO Kluczbork

54

5

Lekki Paweł

ZSP Kluczbork

40

6

Adamska Joanna

LO Wołczyn

37,5

7

Wrzesiński Jakub

LO Wołczyn

34

8

Mandrykowska Maja

I LO Kluczbork

29,5

9

Jantos Karolina

I LO Kluczbork

29

10

 

Gimnazja

Nazwisko i imię

Szkoła

Ilość pkt

Miejsce

Kłak Martyna

PG Wołczyn

56,5

1

Schudok Marcel

PG Wołczyn

50,5

2

Jantos Paulina

PG Wołczyn

43,5

3

Nalepa Natalia

PG Wołczyn

43

4

Frankiewicz Roksana

PG Wołczyn

42

5

Walaszczyk Agata

PG Wołczyn

41

6

Łężna Paulina

PG Wołczyn

41

6

Lekka Katarzyna

PG Wołczyn

40

7

Męcfel Igor

PG Wołczyn

39,5

8

Dzięgielewska Natalia

PG 1 Kluczbork

39

9

Bułat Izabella

PG Wołczyn

35

10

Siedlecka Kamila

PG Wołczyn

32,5

11

Kopaniszen Daria

Kmiecik Aleksandra

obie PG Wołczyn

-

-

 
Oprac. M. Kluf
 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku