strona główna

11.07.2013

OSP Biadacz ma nowy wóz
 

To nowy mercedes, wart 612 tys. zł. Już może wyjeżdżać do akcji. Jego zakup był konieczny ze względu na włączenie jednostki z Biadacza do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Z okazji przyjęcia nowego sprzętu do Biadacza przyjechał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Zakup wozu ratowniczo – gaśniczego był możliwy dzięki wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej PSP, Zarządu Wojewódzkiego OSP oraz samorządów: gminnego i powiatowego, który dołożył do zakupu 20 tys. zł.

Zakup wyposażenia samochodu wsparli też sponsorzy: Nadleśnictwo Kluczbork, Hydrokom, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Kujakowicach Górnych
i w Łowkowicach, Lesaffre Wołczyn, Piekarnia Kłos, Instytut Hodowli Roślin
w Bąkowie, firma Balon, Protea, Zakład Kamieniarski Wrzos, Bank Spółdzielczy w Wołczynie oraz Stanisław Rakoczy i Stanisław Giera.

- Teraz spełniamy wszystkie kryteria dla jednostek zrzeszonych w krajowym systemie ratowniczo – gaśniczym – mówił
o zakupie nowego wozu Mirosław Niedźwiedzki skarbnik, kierowca i gospodarz w OSP w Biadaczu. - Efektywność naszej pracy
i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kluczborskiego zależy między innymi od tego, jaki mamy sprzęt.


Przykład? Starym autem dojazd do Kluczborka trwał 15 minut, nowym – 3. Nowy wóz został już przetestowany w akcji, przy podtopieniach po ostatniej ulewie.

Komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz podkreślił, że system ratowniczo – gaśniczy w Polsce jest oceniany jako najlepszy w Europie i inne kraje nam go zazdroszczą. Chwalił jednostkę z Biadacza, której prezesem jest Władysław Oziembłowski, a naczelnikiem Adam Listowski, szczególnie za zaangażowanie ludzi, zaznaczając, że w takie miejsca warto inwestować.
 

  

 


Wśród gości uroczystości był, pochodzący z Biadacza Stanisław Rakoczy - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, druh Andrzej Borowski – prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Opolu, nadbrygadier Karol Stępień – komendant wojewódzki PSP, radny sejmiku wojewódzkiego Beniamin Godyla, wicestarosta Mieczysław Czapliński i burmistrz Jarosław Kielar.

Nowe strażackie auto poświęcił ksiądz Jerzy Koziński, proboszcz parafii Bąków – Biadacz.
W przekazaniu samochodu biadackim druhom uczestniczyły też delegacje OSP z Bażan, Borkowic, Bąkowa, Bogacicy, Jakubowic, Kujakowic Górnych, Kujakowic Dolnych, Kuniowa i Łowkowic. Dowódcą uroczystości był kapitan Marcin Kot.
Była to też okazja do wręczenia odznak i medali.
Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, najwyższe odznacznie przyznawane strażakom ochotnikom otrzymał Mirosław Niedźwiedzki. Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Stanisław Rakoczy, Władysław Oziembłowski i Alfons Psyk (wszyscy trzej z OSP w Biadaczu) oraz Paweł Krzenciessa z OSP w Kujakowicach Dolnych. Srebrne przypadły Pawłowi Kiedrzynowi z OSP w Biadaczu i Ryszardowi Drongowi z OSP w Łowkowicach. Natomiast brązowymi uhonorowani zostali druhowie z Biadacza: Wiesław Małaczyński, Krzysztof Moczarny, Damian Król i Łukasz Niejadlik.

 

 Odznakę "Wzorowy strażak" otrzymali Dominika Król, Katarzyna Rychlicka i Marcin Niedźwiedzki.

Wręczono także odznaki za wysługę lat. Zostali nimi uhonorowani: Józef Hańbicki (60 lat); Stanisław Rakoczy, Hubert Adamski i Stanisław Trębulak (40 lat); Mirosław Niedźwiedzki, Henryk Niejadlik, Wiesław Małaczyński i Alfons Psyk (35 lat); Adam Listowski, Władysław Oziembłowski, Paweł Kiedrzyn i Jarosław Przyślak (35 lat); Piotr Rychlicki (20 lat); Marcin Niedźwiedzki, Mateusz Świerczyński, Dominika Król, Katarzyna Rychlicka, Izabela Świerczyńska, Aleksandra Podkówka, Katarzyna Karbowniczek, Monika Dziaczuk i Elżbieta Niejadlik (10 lat).
Odznakę Młodzieżowej D
 

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku