strona główna

22.11.2016

70 lat "Ekonomika"

 

W miniony piątek Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, nazywany "Ekonomikiem" obchodził jubileusz 70-lecia szkoły. Na uroczystości w auli szkoły spotkało się kilka pokoleń absolwentów. Było kilka osób z powojennych roczników i licznie reprezentowani absolwenci z lat 60. oraz najmłodsze roczniki.

 

 

 


Mieli okazję spotkać się ze swoimi wychowawcami i dyrektorami z ostatnich dekad. Wspominał ich w swoim wystąpieniu podczas uroczystości Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, który również jest absolwentem „Ekonomika”, na kierunku administracja państwowa. Absolwentką tej szkoły jest również Wanda Słabosz, skarbnik powiatu.

Jak pokazać na jubileuszowej uroczystości historię szkoły w pigułce? W ZSP nr 1 udało się to wyśmienicie w autorskim jubileuszowym spektaklu przygotowanym przez uczniów i nauczycieli: Iwonę Skrzyszewską i Joannę Kamińską. Dzieje szkoły
i ludzi, przeplecione w - pozbawiony nachalnego dydaktyzmu - sposób z przełomowymi momentami z historii Polski, dały przestrzeń do wspomnień, refleksji i autentycznych wzruszeń.

 

 


Muzycznym filarem jubileuszowej uroczystości był występ szkolnego chóru "Fabryka Muzyki", prowadzonego przez Dawida Bachryja, nauczyciela i psychologa w ZSP nr 1, z gościnnym udziałem absolwentów, którzy śpiewali w tym zespole, mającym
w swoim dorobku kilka płyt i sporo wygranych festiwali i przeglądów.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości, oprócz absolwentów, byli też włodarze województwa, powiatu, który jest organem prowadzącym ZSP nr 1, gminy, oraz przedstawiciele współpracujących ze szkołą instytucji i wspierający ją życzliwie sponsorzy. Jubileusz zakończył bal absolwentów.- Ostatni jubileusz naszej szkoły był obchodzony kiedy kończyła ona pół wieku, czyli 20 lat temu, z tego względu, a także biorąc pod uwagę głosy absolwentów ze starszych roczników zdecydowaliśmy się na zorganizowanie w tym roku jubileuszu - mówi Ewa Sygulla, dyrektor ZSP nr 1. - Była to znakomita okazja do spotkania przeszłości z teraźniejszością. Ci, którzy nie byli w szkole od dekad, zobaczyli swoje klasy, tak inne od tych, kiedy się tu uczyli, wyposażone w nowoczesny sprzęt.
A gdy o sprzęcie mowa, szkoła przygotowała ekspozycję pomocy szkolnych sprzed lat, maszyny do pisania czy magnetofony szpulowe, które z zainteresowaniem oglądali młodzi użytkownicy laptopów, smartfonów, mp3.


- Kończąc tę szkołę w życiu bym się nie spodziewał, że kiedyś będę pracował w instytucji, która - jak mówią przepisy - jest organem prowadzącym tę szkołę. A tak się stało, że to już prawie 10 lat mam zaszczyt i przyjemność organem prowadzącym tę szkołę pozostawać z woli naszych mieszkańców. To także wielkie zobowiązanie - mówił podczas uroczystości absolwent z rocznika 1989 Piotr Pośpiech. - Patrząc na te ostatnie pełne 9 lat myślę, że nie zmarnowaliśmy czasu, także w tym wymiarze inwestycyjnym i modernizacyjnym.

W ciągu 9 lat kwota inwestycji w oświacie przekroczyła 30 mln zł, w ZSP nr 1 łącznie 4,5 mln zł.
 

 

 

Posłuchajcie, który nauczyciel grał na przerwach na pianinie,

co starosta usłyszał po maturze z historii i kto go "rozgadał".

 

 

 

 

Zobacz także monografię ZSP nr 1 w Kluczborku:

http://online.fliphtml5.com/binl/pqkr/#p=1

 

 

 


Oprac. M. Kluf

Foto: Klaudia Rajch, Kamila Lisiecka,

Karolina Urban i Elizabet Zorina z ZSP nr 1

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku